WORLD DAY POLIO (Всесвітній день боротьби проти поліомієліту)

Щорічно 24 жовтня в Україні та усьому світі відзначається Всесвітній день боротьби проти поліомієліту. Основна мета – донести до суспільства інформацію про небезпеку даного захворювання та його ускладнень, а також про необхідність проведення своєчасних профілактичних заходів, а саме вакцинації.

У 1988 році, коли поліомієліт був ендемічним захворюванням для 125 країн, була сформована Глобальна ініціатива по ліквідації поліомієліту під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я (далі – ВООЗ) , яка зобов’язалася зробити кампанію з ліквідації поліомієліту пріоритетним завданням. З того часу кількість випадків захворювання зменшилася більш ніж на 99%, два з трьох типів дикого поліовірусу (серотип 2 та серотип 3) були повністю ліквідовані. П’ять із шести Регіонів ВООЗ  – Американський, Африканський, Європейський, країни Західної частини Тихого океану та країни Південно-Східної Азії – сертифіковані як вільні від поліомієліту. Тож заходи, які проводяться є дієвими та ефективними, а проміжні результати кампанії можна вважати успішними.

Попри все, дві країни світу – Афганістан та Пакистан – залишаються ендемічними для цього захворювання, там циркулюють і викликають паралітичний поліомієліт дикі поліовіруси серотипу 1.

Слід зазначити, що серйозною проблемою заключного етапу ліквідації поліомієліту є розповсюдження вакциноспоріднених поліовірусів, які виникають у країнах з низьким рівнем охоплення вакцинацією. У Європейському регіоні ВООЗ за період 2021-2022 рр. випадки захворювань, спричинені такими вірусами, було виявлено в Ізраїлі, Таджикистані та Україні.

Нагадуємо, що поліомієліт – це інвалідизуюче захворювання, від якого не існує ліків. Летальні випадки відбуваються через ураження дихальних м’язів, діти стають інвалідами через деформацію хребта і кінцівок. Після одужання функція уражених нервів і м’язів не відновлюється. Будь-яка людина, імунізована не в повній мірі, знаходиться в зоні ризику та становить небезпеку для оточуючих. Найбільшу загрозу вірус становить для дітей у віці до п’яти років.

З огляду на те, що ліків не існує єдиним ефективним захистом від поліомієліту є вакцинація. Для формування довічного імунітету достатньо 6 доз вакцини, які слід проводити згідно з Календарем профілактичних щеплень: у 2 та 4 місяці – інактивованою (вбитою) поліомієлітною вакциною; у 6, 18 місяців та 6, 14 років – оральною (живою ослабленою) поліомієлітною вакциною. Імунізація за Календарем для дітей повністю безкоштовна. Навіть, якщо дитина пропустила щеплення, можна надолужити його також безоплатно. На сьогодні в області триває кампанія форсованої імунізації проти поліомієліту дітей у віці від 6 місяців до 6 років, безкоштовної вакцини достатня кількість для всіх дітей, включаючи внутрішньо переміщених осіб. Знайдіть час та захистіть свою дитину, зверніться до сімейного лікаря для проведення щеплення!

Ліквідація поліомієліту –  наша спільна мета. Увесь світ працює над тим, щоб викорінити цю хворобу. Тож об’єднаймося у боротьбі за світле майбутнє і пам’ятаймо, що безпека наших дітей – наша відповідальність.