Проведення досліджень на сибірку

sib

На території Харківської області в 582 населених пунктах реєструвались випадки захворювань на сибірку тварин та 144 худобомогильники, де проводилося поховання трупів тварин, загиблих від цієї інфекції. Зазначенні ділянки землі (ґрунтові вогнища) і є резервуаром інфекції та реальною причиною виникнення захворювань тварин. Також існують і невідомі ґрунтові вогнища, куди збудник потрапив при захороненні тварин на початку минулого століття або під час перегону худоби в роки Великої Вітчизняної війни.
Сибірка – гостре особливо небезпечне інфекційне захворювання спільне для людей і тварин, характеризується інтоксикацією, ураженнями шкіри, лімфатичних вузлів, внутрішніх органів. При несвоєчасному зверненні за медичною допомогою можливий розвиток септичної форми, яка завершується смертю хворого.
Інфікування людей здійснюється при безпосередньому контакті з хворими тваринами, їх забої, вживанні недостатньо термічно обробленого м’яса, а також при проведенні робіт з ґрунтом, в якому наявні спори сибірки.
Збудник сибірки може утворювати спори, що відрізняються винятковою стійкістю – у воді зберігаються декілька років, в ґрунті, у висушеному стані й при заморожуванні – декілька десятиріч, навіть століть.
Потрапивши в організм людини або тварини, спори перетворюються на бацилу – вегетативну форму, яка виробляє токсин сибірки, що обумовлює клінічну картину захворювання. Прихований період хвороби складає до 14 днів, частіше 2-3 дні. При шкірній формі на місці потрапляння збудника з’являється сибірковий карбункул, що супроводжується набряком навколишніх тканин, підвищенням температури. Легенева, що протікає у вигляді важкої пневмонії, та кишкова форми найчастіше призводять до смерті.
Захворюваність людей на сибірку в Україні носить спорадичний характер. В останні 15 років виявлено 115 захворювань, показник летальності 4,5%.
Щоб захистити себе від зараження сибіркою необхідно:
– щорічно щеплювати свійську худобу проти сибірки, не випасати тварин біля худобомогильників;
– не проводити вимушений забій сільськогосподарських тварин без попереднього ветеринарного огляду;
– не купувати м’ясо та м’ясні продукти на стихійних ринках, де відсутній ветеринарно-санітарний контроль;
– при роботах, які пов’язані з виїмкою та переміщенням ґрунту, дотримуватись правил техніки безпеки, застосовувати спецодяг, респіратори;
– при будь-якій підозрі на захворювання звертатися до лікаря.
Лабораторія особливо небезпечних інфекцій пропонує дослідження ґрунту на сибірку при проведенні всіх видів робіт, що пов’язані з його виїмкою та переміщенням (гідромеліоративні, пошукові, будівельні роботи та виділення ділянок для землекористування приватним особам). Вартість дослідження однієї проби – 179,91 грн.
Для проведення такого дослідження необхідно звернутися до лабораторії особливо небезпечних інфекцій за адресою: м. Харків, Помірки 70, тел. 315-01-20.