Епідемічний паротит. Профілактика

Безымянный

Епідемічний паротит – гостре вірусне захворювання, яке характеризується ураженням слинних залоз, іноді інших залоз (статевих, молочних, підшлункових) та  нервової системи.

Збудник – вірус сімейства параміксовірусів. Джерело інфекції – хвора людина (у т.ч. зі стертою та безсимптомною формами хвороби), яка є заразною з останніх   2-х днів інкубації до 9-го дня від початку клінічних проявів. Зараження відбувається через вдихання з повітря найдрібніших крапель (аерозолю) слизу, що містить віруси, які потрапляють у повітря при чханні, кашлі хворого. Сприйнятливість до інфекції висока. Переважно хворіють діти, хлопчики – у 2 рази частіше. Діти першого року життя, як правило, не хворіють, тому що мають пасивний імунітет від матері. Повторні захворювання спостерігаються рідко.

Інкубаційний період триває 11-23 доби. У більшості випадків хвороба починається гостро з підвищення температури до 39,5-40°С та супроводжується симптомами загальної інтоксикації: слабкістю, нездужанням, болями у м’язах, головним болем, ознобом, порушенням сну і апетиту. З’являєтья припухлість та біль в області слинних залоз. Частіше вражаються привушні, рідше – підщелепні та під’язичні залози. Шкіра над запаленою залозою напружена, блищить, припухлість може поширюватися на шию. Через це обличчя хворого стає набряклим та приймає своєрідні контури. Зазвичай набрякають привушні слинні залози з обох сторін, рідше – з одного боку.

Особливу увагу приділяють цій хворобі через тяжкі ускладнення: чоловіче безпліддя, панкреатит, запалення мозкових оболонок. У жінок на І триместрі вагітності захворювання може призвести до інфікування плоду та викидня.

Специфічного етіотропного лікування епідемічного паротиту не існує.

Єдиний ефективний засіб – вакцинація, яка в Україні входить до календаря щеплень. Вакцинацію для одночасної профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи проводять комбінованою вакциною у віці 12 місяців та 6 років. Перенесене захворювання на кір, епідемічний паротит чи краснуху не є протипоказанням до щеплення.

У вогнищах епідемічного паротиту необхідно дотримуватись гігієнічного режиму (вологе прибирання, провітрювання), знезараження предметів побуту (посуду, іграшок і т.п.) та правил особистої гігієни. Для запобігання зараженню оточуючих осіб хворих на епідемічний паротит потрібно ізолювати на термін не менше 9 днів від початку хвороби. Для запобігання розповсюдження інфекції в організованому колективі дітей до 10 років, які спілкувалися з хворим та не хворіли на епідемічний паротит, рекомендовано відсторонити від відвідування  закладу з 11-го по 21-й день.