28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитом

gep_26_08_16

28 липня проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитом. Основною його метою є підвищення обізнаності світової громадськості про симптоми, методи діагностики, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В і С, а також привернення уваги урядів та неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з гепатитами.
Вірусні гепатити є однією з найбільш актуальних медичних і соціальних проблем у світі. Серед інфекційних хвороб людини вірусні гепатити посідають третю сходинку, поступаючись лише гострим респіраторним вірусним інфекціям та інфекціям шлунково-кишкового тракту, а також займають 8 місце серед основних причин смерті.

Вірусні гепатити – це велика група інфекційних захворювань людей з переважним ураженням печінки, в основі якого є пошкодження вірусами печінкових клітин. Захворювання мають подібні ознаки, але відрізняються за збудником, шляхами зараження та наслідками. На даний час до збудників, які уражують печінку, відносять віруси гепатиту А, В, С, Д, Е, G.

Єдине джерело інфекції – хвора людина або вірусоносій. Основні шляхи поширення інфекції при гепатитах А та Е – харчовий, водний та контактно-побутовий. Гепатит В, С, D та G, як правило, виникає внаслідок контакту з інфікованими рідинами організму. Частіше за все інфікування відбувається при проведенні інвазивних медичних процедур (операції, ін’єкції, стоматологічні втручання, гінекологічні обстеження, переливання крові та її продуктів тощо), а також при проведенні манікюру, педикюру, голінні, татуюванні, що пов’язано з неякісною стерилізацією інструментів. Також інфекція може передаватись при сексуальних контактах та «вертикальним» шляхом – від матері до дитини під час пологів і годування.

В Україні відзначається стійке зростання захворюваності на вірусні гепатити, особливо В та С. Така ситуація безпосередньо пов’язана з порушенням санітарно-гігієнічних умов, поширенням ін’єкційної наркоманії та відбувається на тлі погіршення екологічних та соціально-економічних умов життя населення.

Не менш гострою є проблема захворюваності на хронічні вірусні гепатити, особливо гепатит С, на який у світі страждають 130-150 мільйонів людей. Щорічно інфікується близько 3-4 млн. осіб. Сприйнятливість людини до вірусу гепатиту С досить висока. Питома вага гепатиту С серед інших парентеральних гепатитів становить в різних країнах світу від 50 до 90%.

Профілактика гепатитів полягає в ретельному дотриманні правил особистої гігієни, використані доброякісної питної води та безпечних харчових продуктів, дотриманні вимог щодо обробки багаторазових медичних інструментів, переважному застосуванні одноразового медичного інструментарію, недопущенні до донорства осіб, що перехворіли на гепатит тощо.

З 1982 року доступна вакцина проти гепатиту В, яка в 95 % дозволяє попередити захворювання та є основним заходом профілактики. Вакцинація, що проведена за схемою, забезпечує дієвий захист від захворювання протягом багатьох років. Також створені досить ефективні вакцини, які захищають від гепатиту А.

Таким чином, дуже важливо бути обізнаним в питаннях профілактики гепатиту, щоб захиститися від цього захворювання, а якщо зараження вже відбулося, вчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.