Ерліхіози людини

Эрлихиоз

На більшості територій України поширені іксодові кліщі, які являються джерелом зараження людей не тільки такими загальновідомими інфекціями, як вірусний кліщовий енцефаліт та іксодовий кліщовий бореліоз, але й іншими, раніше не відомими, такими як моноцитарний ерліхіоз людини (МЕЛ) та гранулоцитарний анаплазмоз людини (ГАЛ).
Ерліхіози – це група трансмісивних інфекційних захворювань людей та ссавців, що викликаються бактеріями родів Ehrlichia. Збудник визиває у людини гострі грипоподібні захворювання зі специфічним ураженням білих клітин крові.
Ерліхіози людини вперше були виявлені у США в 1987 році, тоді й почалося їх вивчення, а з 1997 р. окремі випадки захворювання почали реєструвати в багатьох країнах Європи та Азії. На теперішній час спорадичні і групові випадки цих захворювань зареєстровані на всіх континентах (за винятком Антарктиди), більш ніж в 50-ти країнах світу, в тому числі в країнах Європи та в Україні.
Зараження людини відбувається в період сезонної активності кліщів, тобто з квітня по вересень. Зараження кліщів відбувається при кровосмоктанні на інфікованих тваринах, анаплазми та ерліхії активно проникають в епітелій кишківника кліща, далі – в слинні залози. Основний шлях інфікування людей збудниками ГАЛ та МЕЛ – укус зараженого кліща. Інкубаційний період триває в середньому 2 тижні. Захворюванню схильні особи любого віку.
Клінічні прояви мають широкий спектр: від безсимптомної форми до наявності лихоманки, головного болю, міалгії, болі у животі, нудоти, блювання, болю у горлі, суглобах, збільшення лімфовузлів, висипів на шкірі, гепатиту, ураження нирок. Діагностувати захворювання на підставі тільки клінічних проявів та ознак практично неможливо, тому діагноз ставиться на підставі результатів лабораторних досліджень. При своєчасній діагностиці ГАЛ та МЕЛ успішно піддаються лікуванню антибіотиками.
Специфічна профілактика не розроблена.
На сьогодні лабораторією особливо небезпечних інфекцій Державної установи «Харківський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» (Помірки, тел 315-01-20) проводиться дослідження кліщів, знятих з людей, молекулярно-генетичним методом (ПЛР) на визначення ДНК збудників гранулоцитарного анаплазмозу людини та ерліхіозу.
За результатами дослідження кліща проводять екстрену профілактику антибіотиками за призначенням лікаря-інфекціоніста.