В Харківському районі малолітня дитина отруїлася нітратами

Нитраты

03.08.2016 року зареєстрований випадок отруєння нітратами дитини 2011 року народження, яка разом з іншими членами сім’ї споживала воду з власного колодязя, де виявлено перевищення вмісту нітратів у 2 рази від норми.
Фахівці ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України» постійно здійснюють моніторинг якості води громадських та індивідуальних колодязів в місцях проживання дітей до 3-х років.
За 6 місяців поточного року на території Харківській області досліджено 383 проби води на вміст нітратів з громадських колодязів, з них не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 „Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” 206 проб (53,8%); з індивідуальних колодязів досліджено 2698 проб, перевищення вмісту нітратів виявлено в 1080 пробах (40,03%). Питома вага проб з джерел нецентралізованого водопостачання з перевищенням вмісту нітратів в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року збільшилась з 37,5% до 40,9%.
Питання профілактики отруєння нітратами через споживання води є важливим і актуальним у зв’язку з небезпечними наслідками, особливо для дітей раннього віку.
Гостре нітратне отруєння у малюків призводить до розвитку метгемоглобінемії, коли азотні сполуки зв’язуються в крові з гемоглобіном та порушують його функцію транспортування кисню, призводячи до голодування тканин (гіпоксії). Симптоми отруєння у дітей проявляються у вигляді посиніння рук, стоп та ділянок навколо рота («блакитний синдром немовлят»). У дуже важких випадках з’являються задишка, головний біль, слабкість, нудота, блювання, судоми м’язів обличчя, відсутність координації рухів, зниження артеріального тиску, втрата свідомості, кома. В разі виникнення будь-яких з вищезазначених симптомів, слід негайно викликати швидку допомогу.
Щоб запобігти отруєння нітратами категорично забороняється використовувати питну воду з колодязів та свердловин для вигодовування немовлят та малолітніх дітей. Рекомендується якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком, для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду, а саме: фасовану (бутильовану) столову воду.
У разі відсутності такої можливості обов’язково необхідно дослідити воду з нецентралізованого джерела водопостачання на вміст нітратів.
Враховуючи, що забруднення підземного водоносного горизонту нітратами відбувається постійно внаслідок фільтрації продуктів розпаду органічних речовин разом з атмосферними опадами, вміст нітратів у воді постійно змінюється. Ось чому рекомендується здійснювати лабораторні дослідження не одноразово, а періодично.
Підвищені рівні вмісту нітратів впливають на стан здоров’я й дорослого населення, погіршуючи перебіг захворювання органів травлення, серцево-судинної та ендокринної систем.
Дослідження води з будь-яких джерел водопостачання можливо провести в лабораторіях всіх структурних підрозділів ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України», контактні телефони яких та адреси розташування зазначені на цьому сайті в розділі «Структура».