Про результати лабораторних досліджень води з джерел нецентралізованого водопостачання на території Харківської області за І квартал 2020 року

Безымянный

За І квартал 2020 року в м. Харкові та Харківській області за санітарно-хімічними показниками досліджено 671 пробу води з джерел нецентралізованого водопостачання, з яких 35,2% не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

У досліджених пробах води виявлені перевищення нормативних показників по загальній жорсткості, каламутності, кольоровості, вмісту нітратів, кремнію, марганцю, сульфатів, хлоридів, сухого залишку, заліза.

Основним з проблемних питань регіону залишається перевищення вмісту нітратів у воді джерел нецентралізованого водопостачання, що є одним з основних чинників, який негативно впливає на стан здоров’я населення, особливо дітей. За І квартал 2020 року у воді колодязів, яку споживають діти віком до 3-х років, кратність перевищення вмісту нітратів до 2,5 ГДК (гранично допустима концентрація) виявлена у Дергачівському, Золочівському, Красноградському, Краснокутському, Куп’янському, Великобурлуцькому, Кегичівському, Вовчанському, Первомайському районах; перевищення до 5,0 ГДК – у Барвінківському  Чугуївському, Дворічанському; перевищення до 10,0 ГДК — у Балаклійському, Ізюмському, Лозівському, Близнюківському, Борівському, Нововодолазькому районах.

Перевищення ГДК нітратів встановлено у 30,7% досліджених проб води з колодязів.

Внаслідок споживання води з понаднормативним вмістом нітратів продовжують реєструватися гострі отруєння дітей. За І квартал 2020 року зареєстровано два випадки водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей (2 роки 3 міс. та 2 роки 1 міс. ), що проживають на території Дергачівського району та м. Харкова. Батьки дітей використовували для приготування їжі та питних потреб воду з понаднормативним вмістом нітратів.

За мікробіологічними показниками досліджено 202 проби води з колодязів та каптажів джерел, з них 41,6% проб не відповідають нормативам.

У місті Харкові досліджено 12 проб води з каптажів природних джерел. Протягом  І кварталу 2020 року у воді  з  4-х джерел реєструвались проби з відхиленнями від норм за мікробіологічними показниками («Петренки – 1», «Петренки – 3», вул. Полтавський        шлях, 198, вул. Бучми, (права сторона)). Вода з каптажів 2-х джерел не відповідала нормативним вимогам за санітарно-хімічними показниками — встановлені перевищення гранично допустимої концентрації нітратів та інших показників (парк «Юність»,  вул. Мінераловодська, 1).