УФ – опромінювачі, що потрібно знати.

Безымянный

Неякісне повітря в приміщеннях негативно впливає на здоров’я людини. Концентрація деяких забруднювачів всередині приміщення, у тому числі  патогенних  бактерій та вірусів, часто в 2-5 разів перевищує концентрацію ззовні.

Одним із способів очищення повітря є використання ультрафіолетових бактерицидних опромінювачів – пристроїв, обладнаних бактерицидними ультрафіолетовими лампами.

Що ж таке ультрафіолет?

Ультрафіолетове випромінювання (від лат. ultra – «за межами») – невидиме оком людини електромагнітне випромінювання, що посідає спектральну область між видимим і рентгенівським випромінюваннями в межах довжин хвиль 400-10 нм. Довжина хвилі в діапазоні від 200 до 280 нм є бактерицидною.

Як же бактерицидне ультрафіолетове випромінювання очищає повітря та поверхні? Воно дезактивує ДНК бактерій, вірусів і інших патогенних мікроорганізмів, руйнуючи їх здатність розмножуватись та викликати хвороби.

Бактерицидні лампи представляють собою короткохвильові трубки низького тиску, які генерують ультрафіолетові хвилі, що небезпечні для мікроорганізмів. Приблизно 95% ультрафіолетової енергії, що випромінюється, належить хвилі довжиною 254 нм. Ця довжина хвилі знаходиться в зоні максимальної бактерицидної ефективності і дуже небезпечна для вірусів, бактерій і цвілі. Коли повітря потрапляє в зону впливу опромінювача, генетичний матеріал мікроорганізмів дезактивується, що не дозволяє їм розмножуватись та робить їх нешкідливими.

Орієнтовна кількість бактерицидних ламп для кожного конкретного приміщення визначається з розрахунку 1Вт потужності бактерицидної лампи на 1 куб. м. об`єму приміщення.

За конструктивною будовою опромінювачі поділяються на: відкриті (стельові або настінні), екрановані (настінні, з використанням відбивача), закриті (рециркулятори, фотокаталітичні очищувачі повітря).

Відкриті опромінювачі призначені  для  знезараження повітря  тільки у відсутності людей. Всі приміщення, де розміщені бактерицидні установки відкритого типу, повинні бути оснащені загальнообмінною припливно-витяжною вентиляцією, або мати умови для інтенсивного провітрювання (через віконні отвори), що забезпечують одноразовий повітрообмін не більше, ніж за  15 хвилин.

Обов’язковою умовою використання ультрафіолетових бактерицидних опромінювачів, поряд із забезпеченням належних умов знезараження повітря закритих приміщень, є виключення можливості шкідливого впливу на людину надлишкового опромінення, надмірної концентрації озону і парів ртуті.  Ультрафіолетове випромінювання невідчутне для зору людини, оскільки поглинається рогівкою та кришталиком ока. Але, у разі інтенсивного опромінення, викликає типове радіаційне ураження (опік сітківки, опіки шкіри 1 та 2 ступеню).

Рециркулятори повітря – це бактерицидні опромінювачі нового покоління, їх перевага у дезінфекції повітря в присутності людей, тоді, коли ймовірність зараження інфекційними захворюваннями особливо ймовірна. Принцип їх дії заснований на очищенні повітря при його примусовій рециркуляції за допомогою вентилятора через камеру  із фільтрами та джерелом УФ – опромінення. Фільтри в рециркуляторах змінні, частота заміни залежить від типу фільтра. На сучасному ринку поширені три види фільтрів: НЕРА-фільтри на основі скловолокна, електростатичні і фотокаталітичні фільтри.

Фотокаталітичні очищувачі повітря є одними з найбільш перспективних і ефективних. Їх робота спрямована на очищення повітря не тільки від бактерій, вірусів, спор цвілі, а також  від алергенів рослинного та тваринного походження, від копоті, пилу, неприємних запахів, табачного диму та ін. Прилад складаїться із трьох елементів: каталізатору (діоксид титану), самоочисного фільтру, ультрафіолетової лампи. Очищення повітря відбувається при їх взаємодії. Активація окислювальних процесів на поверхні пористого скла, куди вузьким шаром наноситься діоксид титану, відбувається під впливом УФ випромінювання. На відміну від інших очисників повітря, забруднюючі і токсичні речовини не накопичуються у фільтрі, а миттєво розкладаються на вуглекислий газ і воду. При цьому досягається максимально можливе очищення від вірусів і бактерій. Фільтри не забруднюються і не потребують заміни впродовж  всього терміну експлуатації.

Бактерицидні лампи, які відпрацювали гарантований термін служби, зазначений у паспорті по експлуатації опромінювачів (від 3 до 8 тисяч годин), повинні замінюватися на нові. У разі порушення цілісності бактерицидних ламп – негайно провести ретельну демеркуризацію приміщення (очищення  від ртуті) із залученням спеціалізованої служби.

Відпрацьовані лампи слід зберігати в металевих скринях в спеціально виділеному окремому приміщенні. Зберігання та утилізація бактерицидних ламп проводиться відповідно до вимог наказу МОЗ України від 08.06.2015 №325 «Про затвердження Державних санітарно – протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами».