Педикульоз!

вши

На тілі людини паразитує три види вошей: головні, платяні та лобкові. Ураження головними та платяними вошами називається педикульозом (від лат. «рediculus» – воша), лобковими — фтиріоз. Профілактика педикульозу та боротьба з ним має велике протиепідемічне значення. Воші протягом свого життя перебувають на тілі людини і живляться тільки кров’ю.

Платяна воша живе у білизні людини, при великій кількості може селитися в одязі, шкарпетках, взутті. Головна воша найчастіше живе у волосистій частині голови, в основному, на скронях, потилиці, тім’ї, але може зустрічатися на тілі, одязі, білизні.

Воші – видоспецифічні паразити, можуть жити тільки на людині. Розповсюджуються, переповзаючи з однієї людини на іншу при безпосередньому контакті, при користуванні спільними речами – одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся та інше. Збереженню завошивленості сприяють скупченість населення, порушення санітарно-гігієнічного режиму, невиконання правил особистої гігієни.

Педикульоз є самостійним захворюванням, яке вимагає своєчасного виявлення, лікування та профілактики. Як розпізнати хворобу? Основною ознакою педикульозу є свербіж волосистої частини голови, який виникає внаслідок подразнення секретом, що виділяють воші в місці укусу під час кровосмоктання. Людина розчісує сверблячу ділянку шкіри та втирає в ранку екскременти воші, в яких можуть міститись рикетсії – збудники інфекційних хвороб. Платяні і головні воші є переносниками волинської лихоманки,  висипного та зворотного  тифу. Педикульоз може ускладнюватись розвитком піодермії, виразок, фурункулів при інфікуванні розчуханих ділянок бактеріальною мікрофлорою.

Тривалість життя воші – 20-45 днів. При своєму розвитку вони проходять 3 стадії: яйце – «гнида», личинка і статевозріла воша. В середньому на добу самиця відкладає до 10 яєць (гнид), а за все своє життя – близько 300.

З метою виявлення педикульозу медичні працівники  проводять огляди населення різних категорій відповідно до чинних нормативних актів. Серед громадян проводять санітарно-просвітню роботу на предмет обов’язкового самоогляду членів родини після перебування в готелях, дитячих таборах, місцях масового скупчення людей, подорожуванні в літаках, потягах, автобусах, контакту з завошивленою особою. При виявленні вошей на будь-якому ступені розвитку (яйце, личинка, доросла воша), дезінсекцію проводять одночасно, знищуючи вошей безпосередньо як на голові, тілі людини, так і на його речах (білизні, одязі та інше), в приміщенні де перебував завошивлений.

Дезінсекційні заходи боротьби з педикульозом включають механічний, фізичний та хімічний методи. При хімічному методі боротьби використовуються сучасні, зареєстровані в чинному порядку інсектицидні засоби – педикулоциди, які широко представлені в аптечній мережі. При виборі протипедикульозних препаратів необхідно звертати увагу на вимоги інструкції з їх застосування щодо виду педикульозу, вікової категорії, тощо. Слід пам’ятати, що обробка педикулоцидами дітей до 5 років, вагітних жінок, матерів-годувальниць, людей з пошкодженою шкірою, тяжко хворих, має свої обмеження. У цих випадках доцільно використовувати механічний засіб, який передбачає звільнення від вошей та яєць шляхом вичісування густим гребенем, обстригання волосся або гоління. Для полегшення вичісування гнид, волосся промивають теплим 5-9% розчином столового оцту. Обстрижене волосся, воші, гниди збирають на папір і спалюють.

Із фізичних методів обробки використовують чищення речей, обробку високою температурою (кип’ятіння, прасування або камерний спосіб обробки). Завошивлену білизну кип’ятять у 2% розчині кальцинованої соди протягом 15 хвилин, прасують з обох сторін, звертаючи особливу увагу на шви, зборки, зморшки та інше. Для обробки одягу та постільних належностей застосовують переважно камерний спосіб дезінфекції. Камерне знезараження проводиться  фахівцями відділень дезінфектології відокремлених структурних підрозділів ДУ«Харківський ОЛЦ МОЗ України» в загальному комплексі заключних дезінфекційних заходів в осередках педикульозу.

Адреси та контактні телефони філій ДУ«Харківський ОЛЦ МОЗ України» зазначені на нашому сайті в розділі «Структура».