Акарицидні обробки в природних біотопах

1

Відпочинок на природі у колі сім’ї, друзів та домашніх улюбленців окрім приємності несе ще і загрозу зустрічі з іксодовими кліщами. Ці небезпечні для людей і тварин істоти найбільш активні у квітні – червні та серпні –жовтні місяці. Зустріти кліща можна не тільки в лісі, парку або сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20-60см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.

Іксодові кліщі можуть переносити збудників небезпечних захворювань людини і тварин, зокрема, кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороба Лайма), а також хвороби Міямото. Щороку близько 20тис. людей звертається з приводу укусів кліщів до закладів охорони здоров’я, майже 2тис. з них заражаються інфекційними хворобами. При пізньому зверненні та без належного лікування хвороба переходить у хронічну форму. Людина може роками ходити по лікарях, маючи хворі суглоби, уражене серце і нервові розлади, так і не розуміючи істинних причин своєї недуги.

Кліщі надзвичайно живучі. Дорослий паразит може голодувати протягом двох років без жодної шкоди для себе.

Як і від інших життєвих неприємностей, стовідсоткового методу захисту від кліщів не існує, але є способи, які значно знизять ваші ризики. Важливою та необхідною частиною є неспецифічна профілактика, яка спрямована на винищення кліщів-переносників в природних біотопах та індивідуальний захист людей від їх нападу та укусів. Щоб захистити себе від кліща при відвідуванні паркових зон, скверів, лісових масивів правильно вибирайте свій одяг. Головна вимога безпеки – залишити щонайменше відкритих ділянок шкіри. Повернувшись додому зніміть з себе весь одяг, прийміть душ, огляньте себе та дитину на випадок непоміченого кліща. Якщо разом з вами на природі перебував і ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того як впустити в приміщення. Уберегтися від кліщів можна за допомогою репелентів (засоби, що відлякують кліщів), які є у вільному продажу в аптеках.

Важливим заходом позбавлення від небезпечних кліщів у природних біотопах є проведення акарицидних обробок в період активності кліщів на обмежених територіях, оптимально, в місцях скупчення великої кількості людей: у оздоровчих закладах, заміських та дачних селищах, садівництвах, будівельних та промислових майданчиках. Найбільш вдалий час для проведення таких заходів – до початку кліщового сезону. Знищення кліщів проводять у відповідності з загальними вимогами до проведення дезінсекційних заходів. Дозволяється використання акарицидів з груп: піретроїдів, карбаматів та фосфорорганічних препаратів, які дозволені до застосування на території України та пройшли відповідну реєстрацію. При цьому, доцільно використовувати препарати з гострою акарицидною дією та відносно нестійкі засоби з періодом розпаду 1,5-2 міс.

Вибір ділянки для акарицидних обробок проводять за результатами обстеження території на наявність кліщів, їх чисельністі, а також даних про захворюваність людей, які вказали на присмоктування кліщів при відвідуванні цієї території. Обробки необхідно проводити при благоприємному прогнозі погоди на 3 дні зранку або ввечері у безвітряну погоду за допомогою генераторів аерозолів регульованої дисперсності, при обробках невеликих ділянок можливе використання ранцевих оприскувачів. Основна умова – рівномірне покриття всієї поверхні робочим розчином акарициду. Після проведення акарицидної обробки території необхідно провести контроль ії ефективності. При високій чисельності кліщів акарицидну обробку необхідно повторити. При використанні сучасних акарицидів, які швидко розкладаються  у навколишньому середовищі, можливе проведення двох та більш обробок за один сезон.

Таким чином, акарицидна обробка зелених насаджень у природному біотопі – це дуже ефективна міра, яка дозволяє захистити людей та домашніх тварин від нападів кліщів. При дотриманні інструктивних заходів обережності вона є абсолютно безпечною.