Засоби захисту медичних працівників в умовах роботи з COVID-19

ковид

Інфікування SARS-CoV-2 відбувається контактним та крапельним шляхами. У групі осіб із найбільшим ризиком зараження знаходяться особи, які перебували в контакті з пацієнтом або надають медичну допомогу/проводять догляд за ними, мають прямий та опосередкований  контакт з інфікованим матеріалом ( фахівці вірусологічних лабораторій, дезінфекційних підрозділів).

Медичним працівникам слід застосовувати профілактичні заходи, щоб захистити себе і запобігти інфікуванню і передачі збудника в закладах охорони здоров’я. До таких заходів, в першу чергу, відносяться дотримання правил інфекційного контролю та використання ЗІЗ : вибір належного типу ЗІЗ та навчання, як його надягати, знімати та утилізувати.

Тип ЗІЗ, що використовується при догляді за пацієнтами з коронавірусною хворобою (COVID-19) залежить від умов, фаху персоналу та виду діяльності.

Працівники закладів охорони здоров’я, що беруть участь у наданні медичної допомоги і догляді за пацієнтами, повинні використовувати наступні ЗІЗ: халат захисний від інфекційних агентів, рукавички, медична (хірургічна) маска і захист очей (захисні окуляри або щиток); під час проведення аерозольгенеруючих процедур (наприклад, інтубація трахеї, неінвазивна вентиляції легень, трахеотомія, серцево-легенева реанімація, ручна вентиляція легень, бронхоскопія, розтин трупа) працівники закладів охорони здоров’я повинні використовувати респіратори, захисні окуляри або щиток, рукавички та халати захисні від інфекційних агентів; водонепроникні фартухи слід використовувати, якщо халат захисний від інфекційних агентів не є водонепроникним, і при необхідності виконувати процедури, що супроводжуються значними розливами рідини (наприклад, промивання сечового катетера, допомога в проведенні особистої гігієни хворому); респіратори класу захисту не нижче FFP2 або еквівалент слід використовувати протягом часу, що наведений в інструкції виробника.

В умовах дефіциту ЗІЗ, можливо використовувати той же респіратор при догляді за декількома пацієнтами, які мають той же діагноз, не знімаючи його (тобто в разі постійного перебування в брудній зоні). Враховуючи контактний шлях інфікування, респіратор слід замінити якщо:

1)  він став вологим; 2) доторкування до нього потенційно забрудненими руками в незалежності одягнені рукавички чи ні; 3) одразу після виходу з брудної зони (респіратор дозволено знімати виключно в чистій зоні); 4) потрапляння на респіратор будь-яких біологічних рідин (перед тим як зняти респіратор слід вийти із брудної зони в чисту); особи з респіраторними симптомами або ті, хто доглядає за пацієнтами з коронавірусною хворобою (COVID-19) або підозрою на неї вдома, повинні використовувати медичні маски.

Cлід пам’ятати, що ЗІЗ мають відповідати національним стандартам за ступенем захисту від інфекційних агентів.

Більш детальна інформація щодо нормативних вимог до використання ЗІЗ в умовах надання медичної допомоги хворим на COVID-19 у Додатку 6 до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)» Наказу МОЗ України від 17.09.2020 № 2122»Про внесення змін до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)»» за посиланням : https://moz.gov.ua/uploads/5/26140-dn_2122_17_09_2020_dod_stand_1_14.pdf