Про реєстрацію випадку правцю

ti_vakcynac_a_proty_grypu_2

08.11.2020 зареєстровано випадок правцю у дитини 2010 року народження, яка мешкає у Красноградському районі Харківської області.

За даними епідеміологічного розслідування встановлено, що орієнтовно наприкінці жовтня дитина травмувала нижню кінцівку, наступивши на цвях на подвір’ї приватного будинку.

Зважаючи на незначне травмування, за медичною допомогою батьки дитини не звертались. Однак, 06.11.2020 стан дитини різко погіршився (з’явився гострий тягнучий біль у нижній кінцівці, утруднене дихання, судоми) і швидкою медичною допомогою дитина була госпіталізована до стаціонару, де було встановлено діагноз: «Правець».

         Довідково: в Харківській області в останнє 2 випадки правцю були зареєстровані у 2013 році у м. Харкові серед дорослих.

         Правець – важка гостра інфекційна хвороба, яка виникає внаслідок проникнення збудника в організм через ушкоджену шкіру або слизові оболонки. Токсином збудника уражується ЦНС, що супроводжується тонічним напруженням скелетних м’язів з періодичними генералізованими судомами.

Збудник правцю – Clostridium tetani, грампозитивна, рухома паличка, облігатний анаероб. В аеробних умовах, переважно у зовнішньому середовищі, існує в неактивній споровій формі. Грунт є постійним резервуаром збудника правцю. Вхідними воротами для збудника правцю є різні ушкодження шкіри – як масивні, так і ледь помітні. Збудник правцю у  місці потрапляння за наявності анаеробних умов розмножується і продукує екзотоксин, який із кров’ю потрапляє в спинний і довгастий мозок, уражаючи рухові центри.

Період інкубації (час від зараження до виникнення клінічних проявів) складає від 4-х до 21 доби.

Хвора на правець людина або тварина не створює епідемічної небезпеки для оточуючих.

Основним заходом запобігання захворюванню на правець є активна імунізація, яка є обов’язковою та яку проводять планово відповідно до Національного Календаря щеплень (2, 4, 6, 18 місяців, 6 років, 16 років та у подальшому кожні 10 років).