Історія розвитку санітарної служби Лозівського району (частина 2)

санслужба

Велика Вітчизняна війна покликала усіх працівників на фронт. Санепідслужба тимчасово призупинила свою діяльність.

16 вересня 1943 року Лозівщину було звільнено від фашистів. І вже 26 вересня 1943 року був виданий наказ про затвердження штатного розкладу СЕС, яка поновила свою роботу.

У 1945 році країна почала відроджуватись з руїн війни. Розруха, голод, населення потерпало від вошивості, корости, інфекційних захворювань, таких як черевний тиф, дизентерія, дифтерія та інші. В цей час Лозівська санепідстанція працювала як міжрайонна. Санепідслужбі бракувало кадрів, коштів, обладнання для лабораторій, транспорту для оперативності в роботі, адже радіус обслуговування сягав 75 км. Пішки, ночуючи в скирдах, працівники санепідслужби обстежували усі вогнища інфекційних хвороб, борючись з черевним тифом, малярією, туляремією.

Із 1947 по 1975 рік санепідслужбою району керувала Кирилко Д. С., вирішуючи основні проблеми з питним водопостачанням, санітарною очисткою населених пунктів, умовами праці робітників. Санітарні лікарі, не рахуючись з часом, проявили високу відповідальність та професіоналізм. Взявши основний уклін на ліквідацію малярії, приклали всі зусилля, і в 1954 році малярію в Лозівському районі було ліквідовано.

В цей період контроль за санітарним та епідемічним благополуччям району здійснює санепідвідділ центральної районної лікарні.

У 1969 році Постановою Ради Міністрів СРСР санепідвідділи районних лікарень реорганізовано в самостійні санепідстанції на місцевому бюджеті. Таким чином Уряд оцінив діяльність санепідслужби на шляху ліквідації епідемій, принципову політику санітарних лікарів в питаннях контролю за забезпеченням санітарного та епідемічного благополуччя населення.

У 1969 році в Лозівській райСЕС працювало 6 лікарів, 20 помічників санітарних лікарів і епідеміологів, 4 молодших працівника. Проте матеріально-технічна база служби була вкрай незадовільна. Лабораторії та оперативні відділи були розташовані в пристосованих приміщеннях в різних кінцях міста. Приміщення не були забезпечені водою, каналізацією. Співробітники по черзі кочегарили, щоб забезпечити опалення приміщень в зимовий час.

Місто росло. Будувався ковальсько-механічний завод, житловий мікрорайон з широкою інфраструктурою. Вибудовувались тваринницькі комплекси у селах. Намітився чіткий приріст населення.

Санепідслужба не встигала за зростанням міста і району й ніяк не відповідала вимогам сьогодення. Лабораторії, які були оснащені лише 2 мікроскопами, 2 автоклавами, 3 термостатами, 2 сушильними шафами, не могли працювати за сучасними вимогами, перевіряти якість води, продуктів харчування на відповідність державним стандартам. Це вимагало перегляду кадрової політки та розширення функцій служби.

У 1973 році Урядом було прийняте нове Положення про Державний санітарний нагляд в СРСР. Це сприяло розвитку санітарно-епідеміологічної служби в Україні, її організаційному, кадровому, матеріально-технічному підйому.

 

Матеріал підготувала Заслужений лікар України, Головний Державний санітарний лікар Лозівського району у 1975-2004 роках, Почесний громадянин м. Лозова та Лозівського району в Харківській області Садовнича Тамара Василівна