Грип у запитаннях та відповідях

прием

З настанням епідемічного сезону питання профілактики грипу та гострих респіраторних інфекцій загострилось. Людей турбує багато питань, на які ми допоможемо знайти відповідь, щоб Ви захистили себе від захворювання.

Питання Чи можна захворіти на грип внаслідок щеплення вакциною?

Відповідь: Інактивована вакцина проти грипу не містить цілих вірусів, які могли б спричинити захворювання на грип. До складу вакцини входять тільки спеціально підібрані шматочки штамів вірусів грипу типу А та типу В, які називаються поверхневими антигенами вірусів грипу: гемаглютиніни та нейромінідаза. Вони неспроможні спричинити хворобу, проте натомість вони стимулюють імунітет людини на створення захисту від конкретних штамів вірусу грипу – тих, які прогнозують у найближчому сезоні.

Питання: Чи доцільно робити щеплення проти грипу, адже вакцинація захищає від певного типу вірусу, а інфікуватись можна іншим?

Відповідь: Щороку ВООЗ, спираючись на свої дослідження, дає прогноз на наступний епідемічний сезон про нові варіанти вірусів грипу, які спричинюють епідемію. Зазвичай, ВООЗ прогнозує розвиток епідемії, яку можуть викликати три різновиди вірусів грипу. На основі цих даних вчені компанії-виробника вакцини щорічно розробляють новий склад вакцини проти грипу. Відповідно, щороку виготовляють вакцину іншого складу. Невикористану вакцину знищують.

Питання: Грип – це просто сильна застуда; треба полежати кілька днів, і все буде гаразд, чи не так?

Відповідь. Це фатальна помилка, яка призвела до численних трагедій по всьому світу. Важливо чітко усвідомити, що грип – це важка високо заразна хвороба, яка може призвести до смерті хворого як безпосередньо, так і через розвиток частих ускладнень.

Питання: Чим загрожує грипозна інфекція у важкій формі?

Відповідь: Грип – це важке інфекційне вірусне захворювання, яке супроводжується інтоксикацією та ураженням практично всіх органів та систем організму. Особливо часто при грипі виникають ускладнення з боку серця, бронхів, легень, нирок. Серед причин смерті від таких ускладнень на першому місці стоять пневмонії та важкі бронхіти. Загрозливими для життя людини є також такі ускладнення, як синдром токсичного шоку та синдром Рея. Жирова дистрофія печінки, яка супроводжується токсичною енцефалопатією (синдром Рея), має високу смертність – іноді 40%. У масштабах країни грип щороку забирає тисячі людських життів. Наприклад, у США з їх розвиненою системою охорони здоров`я, від грипу та його ускладнень щороку помирає близько 20 тис. людей.

Питання: Кому і коли призначають хіміопрофілактику проти грипу антивірусними препаратами?

Відповідь: Хіміопрофілактику грипу проводять в епідемічний по грипу період тоді, коли немає вакцини, членам родини та особам, що тісно контактують з хворою на грип людиною, людям похилого віку, дітям із груп високого ризику та медичним працівникам, які за різних об`єктивних чи суб`єктивних причин не були своєчасно вакциновані проти грипу або мають протипоказання до вакцинації тощо. До хіміопрофілактики антивірусними препаратами звертаються і тоді, коли вакцина ще не розроблена, а людину треба захистити від грипу за певних умов епідемічної ситуації.

Питання: Минулого року зробили щеплення проти грипу. Чи потрібно вакцинуватись цього року? Наступного року? Через рік?

Відповідь: На жаль, грип має ту особливість, що в кожний наступний сезон епідемію спричиняють нові варіанти вірусів. Тому протигрипозний імунітет, набутий минулого року, для нових вірусів неефективний. Отже, щеплення проти грипу треба робити щороку.

Питання: Щеплення – це стимуляція захисних сил організму. Що можна стимулювати, якщо організм ослаблений, а імунітету немає взагалі?

Відповідь: Це хибна позиція. На жаль такої думки часто дотримуються і лікарі. Насправді, якщо людина, особливо дитина, ослаблена, хвороблива, то це свідчить про ослаблення неспецифічного імунітету. Будь-яка вакцина, в тому числі проти грипу, стимулює утворення специфічного захисту (специфічних антитіл) до збудника. Як наслідок, незважаючи на ослабленість, щеплена особа отримує гарантований захист від цих хвороб. Тому вакцину проти грипу можна успішно застосовувати і у вкрай ослаблених людей.

Питання: Коли найліпше робити щеплення проти грипу?

Відповідь: Оптимальним терміном для вакцинації проти грипу в Україні є жовтень-листопад, тобто час безпосередньо перед початком нового епідемічного періоду
.
Питання: Якщо людина не встигла зробити щеплення вчасно, то вона вже спізнилася з вакцинацією?

Відповідь: У жодному випадку. Після вакцинації, протигрипозний імунітет розвивається вже на 7-му добу, проте захисний титр антитіл досягається на 2-3 тижні.

Питання: Чи можна робити щеплення проти грипу людям із хронічними захворюваннями серцево-судинної системи або з цукровим діабетом?

Відповідь: Вакцинація проти грипу рекомендована серед усіх вікових категорій із хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, обміну речовин, цукровим діабетом, хронічними захворюваннями нирок, хронічними захворюваннями дихальних шляхів, навіть із вродженими і набутими імунодефіцитами.

Будьте здорові, бережіть себе і своїх близьких!