Дезінфекція повітря: вимоги, методи, засоби

дез

Зазвичай потреба проводити вдома дезінфекцію повітря припадає на осінньо – зимовий період. У не провітрюваній кімнаті частинки бруду та пилу довше зависають у повітрі, тому можуть бути подразниками та носіями бактерій і вірусів. Кількість мікроорганізмів у повітрі зростає, а імунітет кожного з нас потрапляє в зону їх атаки. Задушлива кімната особливо небезпечна для немовлят, у яких важке, сухе повітря може викликати симптоми, схожі на застуду – нежить, чхання та кашель.

Дезінфекція повітря сприяє зниженню ризику інфекційних захворювань, які передаються повітряно – крапельним шляхом. Існують різноманітні способи знезараження, але у кожного з них є свої плюси і мінуси.

Державна установа «Центр громадського здоров’я МОЗ України (далі – Центр) оприлюднила рекомендації щодо використання ультрафіолетового (УФ) опромінювання для дезінфекції повітря та поверхонь закритих приміщень: https://phc.org.ua/news/rekomendacii-schodo-vikoristannya-ultrafioletovogo-oprominennya-uf-dlya-dezinfekcii. У Центрі наголошують, що ртутні лампи низького тиску є найбільш доступним, дешевим, вивченим та популярним в Україні джерелом УФ опромінювання. 85% випромінювання ламп припадає саме на довжину хвилі 254 нм, що пояснює їх бактерицидну та віруліцидну дію.

Наразі виділяють три типи ультрафіолетових опромінюванювачів: відкриті, екрановані та закриті (або рециркулятори). Застосовують також комбінацію відкритих та екранованих бактерицидних ламп – комбіновані опромінювачі. Тип опромінювача визначає особливості використання приладу.

Відкритими УФ – опромінювачами опромінюють приміщення за умови відсутності людей. Такі прилади дезінфікують повітря, поверхні та предмети у приміщеннях, але не мають проникаючої сили. Тому відкриті опромінювачі ніколи не рекомендують як єдиний засіб дезінфекції приміщень. Водночас разом із мийно –дезінфекційними засобами  вони дають гарний результат.

Екрановані опромінювачі використовують для дезінфекції повітря в закритих приміщеннях за умов неоптимальної вентиляції (як механічної, так і природної), де є ризики передачі інфекції повітряним шляхом.

Після роботи УФ – опромінювачів  обох типів приміщення необхідно   ретельно провітрювати.

Закриті опромінювані (рециркулятори повітря) на відміну від дії попередніх значно безпечніше. Дезінфекція повітря може здійснюватися у присутності людей, тварин і рослин. Особливо важливе, що використання даних приладів  не потребує провітрювання приміщень. Використовуючи рециркулятор, слід пам’ятати, що його безперервна робота завдає шкоди здоров’ю людини, а стерильне повітря сприяє  зниженню природного імунітету. Крім того, за його безперервної роботи може відбуватися мутація мікроорганізмів, і вони будуть залишатися стійкими до впливу промінів. Тому використовувати рециркулятор рекомендується тільки в сезон вірусних інфекцій, і то з обмеженнями.

Наразі у світі набуває популярності дезінфекція приміщень за допомогою озонаторів. Озонатор являє собою прилад, виробляючий озон, який на певний погляд має бактерицидні та віруліцидні властивості. Озонатор включають коли в приміщенні немає людей на 2-3 години з послідуючим ретельним провітрюванням. Але, слід пам’ятати, що велика концентрація озону в приміщенні для людини є отруйною, тому не рекомендується робота приладу в маленьких приміщеннях і при відсутності вентиляції. На цей час не існує наукових доказів ефективності озонування повітря.

У закладах охорони здоров’я (ЗОЗ) при проведенні дезінфекції приміщень рекомендоване  застосування відкритих та комбінованих УФ – випромінювачів. З метою запобігання передачі резистентних штамів умовно – патогенних збудників мікроорганізмів(УПМ) недоцільно використовувати УФ – випромінювання в операційних при ефективній роботі вентиляційної системи, яка забезпечує допустимі норми мікробної контамінації.

Слід пам’ятати, що описані вище методи безконтактної дезінфекції повітря з використанням УФ – опромінювачів можуть доповнювати стандартні методи прибирання приміщень    ( очищення та дезінфекція поверхонь і обладнання), але в жодному випадку їх не замінюють.

Отже, враховуючи вищезазначене, для гарантії якості та ефективності використання, пропонуємо перед  тим  як придбати той чи іншій прилад для дезінфекції повітря, поцікавтеся чи дозволено його використання  на території  України.