ВІЛ.СНІД.

clip_image002

Щороку, починаючи з 1988 року, Всесвітньою організацією охорони здоров’я 1 грудня відзначається як Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Основна мета – звернути увагу суспільства на проблему ВІЛ- інфікованих та захворілих на СНІД.

Вперше про СНІД заговорили у 1981 році, коли у Сполучених Штатах Америки зіштовхнулись з проблемою захворювання молодих людей на нетипові для цього віку захворювання, які до цього реєструвались досить рідко, переважно у осіб похилого віку.

Так як явище супроводжувалось різким ослабленням імунітету, це захворювання стали позначати як синдром набутого імунодефіциту (СНІД). Цей час прийнято вважати початком епідемії СНІДу. Вважають, що захворювання виникло в Африці, а потім отримало розповсюдження на території інших країн.

Слід нагадати, що ВІЛ-інфекція належить до антропонозів (хворіють тільки люди), а джерело інфекції – хворий або вірусоносій. Вірус потрапляє в організм з інфікованою біологічною рідиною: у кров – через ушкоджену шкіру, слизові оболонки – штучним шляхом (переливання препаратів крові, трансплантація, використання нестерильного інструментарію при маніпуляціях) або природним (статевий або трансплацентарний, у дітей – внаслідок грудного вигодовування).

На сьогодні в Україні триває епідемія ВІЛ. Харківська область відноситься до територій з середнім рівнем розповсюдження ВІЛ-інфекції, на обліку перебувають понад 3,5 тисячі інфікованих осіб, з них майже 1 тисяча хворіє на СНІД. За 10 місяців 2016 року в нашій області за результатами тестів виявлено 495 ВІЛ-інфікованих осіб, що на 11,5% більше аналогічного періоду минулого року. У 228 таких осіб діагностовано СНІД, що на 37,1% більше ніж у 2015 році.

На сьогодні для лікування ВІЛ-інфікованих застосовують антиретровірусну терапію (АРТ), яка гальмує подальший розвиток хвороби, в тому числі розвиток опортуністичних захворювань, підвищує якість життя та знижує ризик передачі вірусу оточуючим (що має особливе значення для вагітних ВІЛ-інфікованих, які отримуючи необхідне лікування захищають свого майбутнього малюка від інфікування).
Таким чином, напередодні Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом ще раз відзначимо основні принципи, завдяки яким можливо захистити себе від ВІЛ/СНІДу:
– не вживати наркотики;
– уникати незахищених статевих контактів;
– уникати проведення таких маніпуляцій, як пірсинг, татуювання, якщо немає впевненості, що для цього використовується стерильний інструментарій;
– користуватись індивідуальними предметами особистої гігієни (прибори для гоління, манікюру, педікюру).

ВІЛ-інфекція не передається при побутових, виробничих контактах та при звичайному спілкуванні.