Безпека ін’єкцій

дез

Головна мета закладів охорони здоров’я  – рятувати життя і зміцнювати здоров’я людей, тому  всі працівники охорони здоров’я несуть відповідальність за попередження передачі інфекцій при наданні медичної допомоги. Дотримання практики безпечних ін’єкцій та супутнього інфекційного контролю є невід’ємною складовою їх обов’язків, так як забезпечує захист як пацієнтам, так і медперсоналу.

Що таке безпечна ін’єкція ?

Безпечна ін’єкція (внутрішньошкіряні, підшкірні і внутрішньом’язові ін’єкції, внутрішньовенні вливання і ін’єкції, стоматологічні ін’єкції, флеботомія (забір крові) і ланцетні процедури) – це процедура, яка:

  • не завдає шкоди пацієнтові та медичному персоналу, що здійснює процедуру;
  • не призводить до утворення відходів, небезпечних для інших людей.

Небезпечні ін’єкції можуть стати причиною передачі різних патогенних мікроорганізмів: вірусів ( в т.ч. вірусу імунодефіциту людини , вірусів гепатитів  В і С ), бактерій, грибів і паразитів. Вони можуть також стати причиною ускладнень неінфекційного характеру, таких як абсцеси і токсичні реакції.

Кращий спосіб профілактики інфекцій, пов’язаних з ін’єкціями, – це скасувати непотрібні ін’єкції. У деяких країнах до 70% ін’єкцій не є необхідними з медичної точки зору, якщо можна підібрати альтернативні методи лікування (оральні або ректальні), то це більш переважно, оскільки знижує ризик контакту з кров’ю та інфікованими препаратами, а значить і ризик інфікування . Вакцинація медпрацівників вакциною проти гепатиту В відіграє важливу роль в захисті як медперсоналу, так і пацієнтів.

Методи зниження ризику і профілактики передачі інфекцій також включають:

–  гігієну рук,

–  використання рукавичок,

–  мінімальні маніпуляції з гострими інструментами (включаючи пристрої для ін’єкцій),

–  належне розділення і видалення гострих відходів.

Ін’єкції вважаються небезпечними, якщо вони виконуються з використанням нестерильного або неналежного обладнання або із застосуванням неправильної методики. Дуже важливо не допускати контамінації ін’єкційних пристосувань. Фізичне розділення чистих і контамінованих інструментів і матеріалів допомагає запобігти перехресній контамінації. Наприклад, першим кроком безпечної практики видалення відходів є негайна утилізація використаних голки і шприца в спеціальний безпечний контейнер, що знаходиться на відстані витягнутої руки від робочого місця медпрацівника.              

Лише персональна обізнаність та відповідальність як медичного працівника так і пацієнта  можуть гарантувати безпеку ін’єкцій.

 

Ризики при проведенні ін’єкцій або процедурі забору крові , які необхідно враховувати та уникати

 

Пацієнти Медичні працівники, що проводять ін’єкції Суспільство та інші медичні працівники
Непотрібні ін’єкції

Повторне використання ін’єкційного обладнання Нестерильні або повторно оброблені шприци та голки Незадовільна гігієна рук Перехресна контамінація через:

• незадовільну гігієну рук

• медичні пробірки Неналежний метод проведення ін’єкції або вибору місця проколу

Гострі предмети в лікарняній постільній білизні або інших несподіваних місцях

Непотрібні ін’єкції Дворучний метод надягання захисного ковпачка на голку Маніпуляції з використаними гострими предметами

Відсутність безпечного контейнера для гострих відходів на відстані витягнутої руки Неправильне положення пацієнта

Незадовільна методика проведення процедури  флеботомії

Незахищений метод транспортування крові Незадовільна гігієна рук Відсутність окремої утилізації гострих відходів

Збільшення відходів через збільшення числа непотрібних ін’єкцій Небезпечна утилізація гострих відходів:

•  змішування з госпітальною постільною білизною

• незахищені місця утилізації відходів Відсутність захисного одягу (черевики, рукавички і т.д.) у прибиральників (молодшого медичного персоналу)

Повторне використання голок і шприців

 

Стаття створена за матеріалами сайту ВООЗ.

Ознайомитись з методичними матеріалами по безпеці ін’єкцій та супутніх процедур можна за посиланням: https://apps.who.int/mediacentre/news/releases/2015/injection-safety/ru/index.html