Мишоподібні гризуни та заходи боротьби з ними

дез гр

До гризунів відносять численну групу хребетних тварин. Представники їх належать до різних родин: мишей, хом’якоподібних (полівки), білячих (ховрахи), тощо.

Мишоподібні гризуни є небезпечними шкідниками. Вони заселяють великі площі сільськогосподарських угідь і створюють загрозу пошкодження посівів зернових культур, ріпаків, багаторічних трав, овочевих культур, плодових насаджень.

Мишоподібні гризуни дуже ненажерливі. Це зумовлено потребою у підтримці температури тіла, яка не є постійною і коливається в межах 30-40 градусів. Тому, наприклад, звичайна полівка за добу з’їдає корму від 10-35% від  маси свого тіла, тоді як корова – менше 5% .

Серед мишоподібних гризунів переважають полівки та миші – лісова, хатня, польова та курганчикова. Звичайні місця резервацій мишоподібних – це багаторічні трави, лісосмуги, скирти. Але, восени відбуваїться масова міграція гризунів з відкритих стацій до складів готової продукції, в населені пункти, в житлові будинки, в будівлі сільськогосподарського призначення. Про те, що в будівлі з’явилися гризуни, свідчить кілька факторів: продукти харчування та речі зі слідами погризів, наявність посліду, специфічний запах. Однак, найбільшої шкоди вони завдають як переносники небезпечних інфекційних захворювань. Вони можуть передаватися як від паразитів, які переносяться гризунами (кліщі, блохи), так і через забруднені послідом воду і продукти харчування. Найбільш небезпечні захворювання, які поширюються гризунами це – чума, сказ, туляремія, лептоспіроз, ієрсиніоз, токсокароз, содоку, лейшманіоз, зворотний тиф, рикетсіози, лямбліоз, енцефаліти, геморагічні лихоманки та інші.

Комплекс заходів, спрямованих на боротьбу з гризунами називають дератизацією.

Боротьба з гризунами здійснюється у двох напрямках: профілактичному та винищувальному. Профілактичні заходи спрямовані на створення таких умов, за яких існування гризунів на території проживання людини стає неможливим  – підтримка чистоти, упорядкування, забезпечення непроникненості в домогосподарствах та промислових підприємствах, тощо. Найважливішими профілактичними заходами є агротехнічні: дотримання сівозміни, боротьба з бур’янами на полях і в місцях резервацій гризунів (у лісосмугах, на узбіччях доріг і зрошувальних каналів), своєчасне та без втрат збирання урожаю, своєчасна та якісна оранка полів. Усе це позбавлює гризунів кормової бази і надійного сховища. Для захисту складських приміщень, зерносховищ, господарських будівель та приміщень необхідно забезпечити непроникненість до них гризунів і дотримуватись належного санітарного стану.

Винищувальні заходи спрямовані на знищення гризунів, які вже заселили ті чи інші об’єкти. З цією метою використовують механічні, хімічні та біологічні методи, або комбінацію цих методів.

До механічних відносять використання ультразвукових та електричних відлякувачів, пасток, капканів,  розкопування нір, заливання їх водою тощо.

Біологічний метод дератизації передбачає використання природних ворогів гризунів.

Хімічний метод – це використання отрутопринад (родентицидів), які за механізмом проникнення в організм гризунів поділяються  на кишкові (проникають через кишківник) та фуміганти (проникають через дихальні шляхи). Цей метод є   найбільш ефективним методом боротьби з гризунами.

Родентициди небезпечні для людей та домашніх тварин. Препарати, придбані «з рук», в місцях несанкціонованої торгівлі, сумнівного походження та якості не тільки не гарантують позитивний результат, а й несуть потенційну загрозу здоров’ю та життю людини. Використання отрутопринад вимагає: придбання  препаратів, внесених до чинного реєстру дезінфекційних засобів, дотримання техніки безпеки при роботі з ними, використання засобів індивідуального захисту,  чіткого виконання інструкції щодо їх застосування.

Фахівці відділеннь дезінфектології Державної установи «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» проводять боротьбу з гризунами відповідно до вимог санітарно-епідеміологічного законодавства з використанням засобів лову (клейових пасток) та родентицидів, які зареєстровані  у чинному порядку та дозволені до використання в Україні. Дератизаційні заходи проводяться на  договірній основі.

Детальніше звертайтеся за тел.: 315 01 43