Проблема алкоголізму серед жінок

алко

На сьогоднішній день проблема алкогольної залежності (алкоголізму) є одним з основних факторів ризику неінфекційних захворювань. Майже в усіх розвинутих країнах  відмічається зростання вживання спиртних напоїв та поширення  алкоголізму не тільки серед чоловіків, але й серед жінок різних вікових груп.

У 2019 році в Україні було проведено перше загальнонаціональне дослідження поширеності основних факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні, яке відповідає затвердженому ВООЗ поетапному підходу до епіднагляду (STEPS). В рамках цього дослідження вивчались і проблеми споживання алкоголю серед населення. За результатами досліджень встановлено, що вживали алкоголь хоча б 1 раз протягом життя 90,5% населення, з них чоловіки склали 91,8%, а жінки – 89,1%. За останні 30 днів алкоголь вживали 55,6% населення (активні споживачі), з них чоловіки склали 66,1%, а жінки – 44,6%. Кожна восьма людина (12,7%) не змогла припинити пити після початку вживання алкоголю, кожна десята (10,8%) – наступного дня не змогла виконати те, що зазвичай від неї очікували, а кожна восьма (13,2%) для полегшення симптомів похмілля випивала вранці. Кожна п’ята людина (19,7%) повідомила, що вживала шість і більше стандартних доз алкоголю за 1 епізод (надмірне споживання алкоголю), в тому числі серед жінок було зафіксовано 9,4% випадків надмірного споживання алкоголю. Нагадуємо, що одна стандартна доза алкоголю  означає будь-який напій, який містить близько 10 г спирту. Визначено, що таку кількість спирту містять приблизно 30 мл міцних напоїв, 120 мл вина або 285 мл пива.

Результати проведеного у 2019 році в Україні фондом ЮНІСЕФ «Європейського опитування учнів у віці від 14 до 18 років щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин – ЕSPAD» свідчать про збільшення в останні роки відсотку дівчат, які вживають алкоголь. Досвід вживання алкоголю хоча б 1 раз у житті у 14-річних опитаних підлітків  серед дівчат навіть більший і складає – 86,6%, проти 79,1% у хлопців. У старшій віковій групі (17-18 років) дещо більший досвід вживання алкоголю у хлопців – 89,4%, проти 87,8% у дівчат. Але різниця ця незначна (1,6%).

Все це свідчить про тенденцію до збільшення випадків вживання алкоголю серед жіночого населення різних вікових груп.

Причини такої поведінки серед дівчат 14-18 років полягають у тому, що в останні роки зросла мода на вживання слабоалкогольних напоїв (сидри, лонгери та інші), вин та газованих вин «Шампанське», які більш популярні серед дівчат (серед хлопців більш популярне пиво та міцні алкогольні напої). Через незначний вміст алкоголю та гарні й різноманітні смакові якості ці напої легко п’ються у досить великих кількостях. Крім того, на сьогоднішній день у мережі інтернет, особливо у соціальних мережах – де постійно проводить вільний час молодь, широко росповсюджена реклама слабоалкогольних напоїв та вин. Ця реклама також постійно має місце на телебаченні, особливо під час трансляцій телевізійних передач, концертів та спортивних змагань, популярних серед молоді. Кумири молоді – відоблогери та деякі відомі особистості під час проведення прямих ефірів, інтерв’ю і розважальних заходів часто своєю поведінкою впливають на збільшення популярності алкогольних напоїв. На збільшення вживання алкогольних напоїв дівчатами впливає той факт, що психоемоційний стан і переживання для них особливо важливі. Тому не випадково, що порівняно з хлопцями, дівчата часто вказують у якості причин вживання алкоголю прагнення «поліпшити» вечірку чи святковий захід, зробити їх більш емоційними та веселими. Також на збільшення вживання алкогольних напоїв дівчатами, особливо у віковій групі до 14 років, впливає їх більш ранній статевий розвиток та «гендерне вирівнювання» хлопців і дівчат, яке має тенденцію в останні роки.

На жаль лише 45% дівчат в рамках проведеного опитування ESPAD визнають серйозність наслідків від щоденного вживання 1-2 порцій алкоголю. Разом з тим результати опитування свідчать про легку можливість дістати алкогольні напої, особливо слабоалкогольні, на що вказали 63% дівчат.

Причини збільшення алкогольної залежності серед жінок старше 18 років у тому, що порівняно з чоловіками жінки гірше переносять стресові ситуації, розлучення та втрату близької людини. Серед факторів, які спонукають жінок до постійного вживання спиртних напоїв, слід відмітити індивідуальні психічні відхилення: невротичні стани,  відчуття страху, докори чи хвилювання, невпевненості у собі, самонавіювання  та тривоги,  схильність  до пригніченого настрою, відчуження, замкнутість  та порушення сну. Науковці вважають, що мозок жінок більш вразливий до пошкодження алкоголем. У жінок, що страждають на алкоголізм, в мозкові суттєво збільшені ділянки, що відповідають за задоволення та заохочення такої поведінки.

Враховуючи вищевказане дівчатам та жінкам бажано дотримуватись деяких порад:

  1. 1. Дівчатам до 18 років та вагітним жінкам категорично не вживати будь-які алкогольні напої.
  2. Батькам необхідно бути взірцем для своїх дітей: самим не вживати алкогольні напої, з раннього віку формувати у дітей несприйняття до вживання алкогольних напоїв, бажано з 6-7 років, щодо шкідливого впливу алкоголю на організм людини та оточуючих.
  3. Вчителям проводити бесіди з дітьми, починаючи з молодшого шкільного віку (1-4 класи) щодо шкідливого впливу алкоголю на організм.
  4. При перегляді реклами алкогольних напоїв у засобах масової інформації, в тому числі мережі інтернет, на концертах, в кінотеатрах – включати критичне мислення та пам’ятати про шкідливий вплив алкоголю на організм людини.
  5. Не наслідувати поганий приклад відомих особистостей, які своєю поведінкою спонукають до вживання алкогольних напоїв.
  6.   Не намагатись підвищити «градус» святкових заходів, вечірок та корпоративів вживанням великої кількості алкогольних напоїв.
  7. При виникненні психологічних проблем життєвого характеру, стресових ситуацій – не вживати алкогольні напої, а звертатись за порадою до лікарів- психологів та психотерапевтів.
  8. При виникненні хворобливої алкогольної залежності і неспроможності самій втамувати потяг до вживання алкогольних напоїв – звертатись до лікарів-наркологів.

Пам’ятайте, що вживати алкогольні напої небезпечно для життя та здоров’я організму, а лікуватись від алкоголізму не соромно. Жіночий алкоголізм краще попередити, ніж лікувати. Бережіть своє життя та життя майбутніх дітей!