Діти та спека

Діти і спека

Через спеку організм може потерпати від перегрівань, особливо це небезпечно для дітей, бо їхня терморегуляційна система ще недостатньо розвинена.

Перегрівання  у дітей може статися через тривале перебування у спекотну погоду на вулиці, під час активних фізичних навантажень (ігри  або заняття спортом). Симптоми перегрівання: млявість, спрага, нудота, сильне потовиділення, підвищення температури тіла, запаморочення.

Тепловий удар — патологічний стан організму, зумовлений сильним загальним перегріванням. Симптоми теплового удару: гаряча почервоніла шкіра, висока температура (39–41°С), відсутність потовиділення, нудота, блювота, головний біль, запаморочення, сплутаність свідомості, судоми, сильний і прискорений пульс, непритомність.

Сонячний удар — різновид теплового удару, що виникає в результаті прямої дії сонячних променів на голову. Симптоми сонячного удару дуже схожі з тепловим, але від сонячного удару потрібно довше відновлюватися.

Перша допомога дитині при тепловому та сонячному ударі:

  1. Викличте екстрену медичну допомогу.
  2. Віднесіть дитину в тінь або прохолодне приміщення, покладіть її на спину, розстебніть або зніміть одяг.
  3. Охолодіть тіло дитини, обернувши вологим, прохолодним простирадлом.
  4. Давайте багато пити маленькими ковтками, бажано глюкозо-сольові розчини (наприклад, регідрон, регісол, ре-соль). Можна приготувати розчин самостійно: на 1л води – 1/2 чайної ложки солі, 1/2 чайної ложки соди та 2 столові ложки цукру. В жодному разі не можна давати дитині ліки або тонізуючі засоби, наприклад, міцний чай чи каву.

Профілактика теплового та сонячного удару:

  • уникайте перебування на вулиці з 11 до 16 години в жарку пору року, знаходьтесь переважно в тіні (якщо температура повітря в тіні перевищує 28 градусів, перебування з дітьми на вулиці не рекомендується);
  • підбирайте дитині легкий просторий одяг з натуральних тканин, обов’язково одягайте на голову капелюх з широкими полями;
  • обмежте рухову активність, зменшіть фізичні навантаження на дитину (активні ігри та заняття спортом забороняються);
  • дотримуйтесь питного режиму в обсязі добової потреби;
  • не залишайте дитину наодинці в жарких приміщеннях, особливо в закритих машинах.

Пам’ятайте, що втрати води та електролітів з організму дитини відбуваються значно швидше, ніж у дорослої людини. Тож в жарку пору року діти потребують до себе особливої уваги батьків та дорослих. Будьмо відповідальними за них!