Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування

гр виг

Щороку з 1 по 7 серпня у багатьох країнах світу проводиться Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодування.

Мета заходу – акцентування уваги громадськості на цінності грудного вигодування та популяризація здорового способу життя.

Дата проведення «Тижня підтримки грудного вигодовування» обрана невипадково, адже в цей день у 1990 році була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування, декларацію підписали 32 країни і 10 агентств ЮНІСЕФ. В Україні підтримка грудного вигодовування була започаткована у 1995 році, з 2001 року розпочата сертифікація закладів охорони здоров’я на відповідність критеріям ВООЗ та ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини».

Грудне вигодовування – найкращий та найбільш безпечний спосіб вигодовування дитини. У малечі існує три основні потреби: харчування  материнським молоком, відчуття тепла рук матері, відчуття спокою та безпеки, які виникають у дитини в присутності матері, грудне вигодовування задовольняє всі ці вимоги. Завдяки цьому годування грудьми являється біологічною та емоційною основою для повноцінного розвитку та росту дитини, жоден інший вид харчування не в змозі повноцінно замінити грудне вигодовування.

Грудне молоко створює максимально сприятливі умови для водно-сольової рівноваги в організмі дитини, у ньому достатня кількість рідини. Також грудне молоко має високі поживні властивості. До його складу якого входять білки, жири, незамінні жирні кислоти та  амінокислоти, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни та мікроелементи, які знаходяться в достатній кількості, вони добре засвоюються дитиною. Біологічно активні речовини, які входять до складу грудного молока (гормони, ферменти, імунні комплекси, численні регуляторні фактори), допомагають новонародженим швидше подолати пологовий стрес та краще адаптуватись до нових умов життя. Ці речовини сприяють нормальному травленню, правильному обміну речовин, стартовій імунній підтримці та формуванню у дитини захисної кишкової біфідуальної мікрофлори, а в подальшому – повноцінної системи імунітету.

Впливає грудне вигодовування і на здоров`я матері. Як показали дослідження, годування груддю сприяє профілактиці мастопатії, пухлин молочних залоз, зменшує ризик маточної кровотечі, запобігає розвитку в майбутньому злоякісних новоутворень матки та яєчників, а також остеопорозу та коронарної хвороби серця. Також, воно допомагає скоріш позбутися зайвої ваги, набраної під час вагітності.

Окрім безпосередніх переваг для дітей, грудне вигодування робить внесок у забезпечення гарного здоров’я протягом усього життя. Підлітки та дорослі, які знаходились у дитинстві на грудному вигодуванні, з меншою вірогідністю мають зайву вагу та страждають на ожиріння, діабет 2 типу, а також, науково доведено, демонструють більш високі результати тестів на інтелектуальний розвиток.

У разі виникнення запитань та труднощів з організації грудного вигодовування не варто залишатися наодинці – треба звернутися до Вашого педіатра чи сімейного лікаря, або до груп підтримки грудного вигодовування, представниками яких можуть бути як медичні працівники, так і матері з успішним досвідом грудного вигодовування.

Пам’ятайте, вигодовування груддю є незаперечним правом кожного малюка та природним обов’язком матері! Потурбуйтесь про здоров’я своїх дітей з перших годин народження! Бажаємо щасливого материнства!