До Дня безпеки пацієнтів: як мінімізувати ризики під час надання медичної допомоги

МОЗ

Одним із пріоритетних завдань охорони здоров’я є забезпечення безпеки пацієнта. Особливо, коли йдеться про отримання допомоги безпосередньо у медичних закладах. З цього приводу на 72-й Всесвітній асамблеї охорони здоров’я у травні 2019 року держави-учасниці зобов’язались вживати всіх необхідних заходів, щоб забезпечити безпеку пацієнтів під час лікування. З того часу 17 вересня відзначається Всесвітній день безпеки пацієнтів. В Україні цей день закріплений Указом Президента.

Для нас це черговий привід привернути увагу до питання отримання якісної та безпечної медичної допомоги, особливо в умовах воєнного часу. Йдеться про використання медиками затверджених протоколів лікування, обґрунтованого призначення ліків, зокрема антибіотиків, дотримання санітарних норм під час надання медичної допомоги тощо.

За даними ВООЗ, 50% від всієї шкоди, яку завдають пацієнтам – це шкода від прийому ліків, йдеться, зокрема і про нераціональний прийом медичних засобів, їх необґрунтоване призначення, неправильний прийом тощо. Окрім того, 42 млрд доларів світових витрат на охорону можна було б уникнути, якщо запобігати помилкам під час лікування.

Основне правило: мінімізувати ризики під час надання медичної допомоги якомога краще – можливо, якщо лікар послуговується затвердженими рекомендаціями та протоколами.

З цього приводу нагадуємо корисні посилання, які стануть в пригоді медикам, зокрема і для мінімізації ризиків для безпеки пацієнта:

1) Джерела доказової медицини – https://moz.gov.ua/article/protocols/test3

2) Клінічні протоколи на засадах доказової медицини англійською зареєстрованих користувачів – guidelines.moz.gov.ua

3) Проєкт «МОЗ пояснює» – серія освітніх Zoom-вебінарів для медичних працівників із одночасною трансляцією на Youtube-канал МОЗ. Спікери вебінарів надають практичні рекомендації щодо роботи закладів охорони здоров’я та медиків, у тому числі на прикладі конкретних клінічних випадків. Усі вебінари – у плейлисті на каналі МОЗ за посиланням https://bit.ly/MOHexplains

4) Інформаційний проєкт «Як діяти, коли …» – спільна ініціатива Академії НСЗУ у партнерстві з проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я». Мета проєкту – обмін досвідом, дієвими практиками та алгоритмами роботи в нових непростих воєнних умовах. Проєкт буде корисний лікарям «первинки», вузьким спеціалістам, а також лікарям і медичним працівникам, які потребують додаткових роз’яснень, знань та навичок у роботі в умовах війни: https://bit.ly/3RE3Qgp.

Інформація з сайту МОЗ України