Шляхи введення антибіотиків: стандарти, накази, рекомендації

ЦГЗ

Розповідає Ігнат Гаврилов, фармацевт відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю ЦГЗ. 

Як гадаєте, що більш охоче обере пацієнт: пігулку чи укол? Як на мене, відповідь очевидна! Але чи дійсно ми можемо піти на зустріч пацієнту та спростити його страждання?

Почнемо з визначень. Шлях введення — це спосіб потрапляння лікарського засобу в організм. Їх існує велике різноманіття, але для антимікробних препаратів їх перелік навмисно обмежений.

Згідно зі стандартом «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгальних препаратів з лікувальною та профілактичною метою» затвердженого наказом №823 МОЗ України від 18 травня 2022 року, шляхи введення антибактеріальних препаратів суворо регламентовані.

У закладах охорони здоров’я, що надають спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну допомогу, антибактеріальні препарати слід вводити відповідно до інструкції. Існують такі шляхи введення антибактеріальних препаратів:

  • пероральний;
  • внутрішньовенний;
  • внутрішньокістковий;
  • інгаляційний (деколи).

Заборонені такі шляхи введення, як інтраартеріальний, ендолімфатичний, внутрішньочеревний, внутрішньом’язовий та безпосередньо в рану.

Про внутрішньом’язовий шлях введення варто згадати коли:

1. Єдино можливий шлях згідно з інструкцією;

2. Неможливо виконати внутрішньовенний або внутрішньокістковий шлях введення за необхідності надання пацієнтові невідкладної медичної допомоги.

У закладах, що надають первину медичну допомогу, призначення ін’єкційних антибіотиків взагалі заборонено! У випадку потреби їх призначення, пацієнта передають до закладів вторинного або третинного рівня.

Отже, лікар повинен обирати  найбільш гуманний метод лікування — пероральні антибіотики. Або ж якнайшвидше переводити з парентерального шляху введення на ентеральний. І попри те, що лікарю може здатися, що фармакотерапія без уколів то «несолідно» та недостатньо ефективно, чисельні дослідження продемонстрували, що не має різниці в ефективності перорального та внутрішньовенного шляхів введення. Потрібно пам’ятати, що пероральне введення антибактеріальних препаратів має такі переваги:

  • зниження ризику розвитку катетер-асоційованих інфекцій кровотоку;
  • зниження ризику розвитку ускладнень, що пов’язані з інфузією пацієнта;
  • зниження вартості лікування пацієнта;
  • краще ставлення пацієнтів до лікування;
  • зниження ризику інфікування медичних працівників;
  • зменшення тривалості госпіталізації пацієнтів.

Тому при виборі шляху введення антибіотика лікарю допомагає Стандарт і ретельна оцінка усіх переваг та недоліків у кожному окремому випадку.
Читайте також:

Контроль ефективності призначення антибіотиків: коли доцільно проводити оцінку ефективності антибактеріальної терапії
Деескалація та ескалація антибіотикотерапії

Джерело – сайт ЦГЗ МОЗУ