Про якість води резервних джерел водопостачання м. Харкова

рез дж

На випадок виникнення надзвичайної ситуації, пов’язаної з відсутністю у місті електропостачання («блек-аут»), Харківською міською філією ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ» (далі – Філія) сумісно з Департаментом житлово-комунального господарства Харківської міської ради визначені найбільш популярні у населення резервні джерела нецентралізованого водопостачання:

  • Саржин яр (вул. Отакара Яроша);
  • Харківське-2 (вул. Мінераловодська,1);
  • «Петренки–1», «Петренки–2», «Петренки–3» (поблизу Петренківського водосховища);
  • парк «Юність» (вул. Полтавський шлях, 198);
  • Олексіївська балка (вул. Клочківська);
  • Олешківський яр (селище Олешки);
  • Глибокий яр (вул. Владислава Зубенка, 25);
  • Китлярчин яр (вул. Бучми);
  • Манжосів яр (вул. Метробудівників);
  • джерело за житловим будинком №64 по вул. Семена Кузнеця.

Фахівцями Філії організований щомісячний контроль води з цих джерел на мікробіологічні, органолептичні та фізико-хімічні показники. У першому кварталі 2023 року відібрано та досліджено 36 проб питної води.

За результатами досліджень не відповідали нормативним вимогам за мікробіологічними показниками епідемічної безпеки проби води з джерел у Манжосовому та Китлярчиному яру, в парку «Юність», поблизу Петренківського водоймища («Петренки-1» та «Петренки-3»). У воді джерел в Олешківському яру та парку «Юність» вміст нітратів перевищував нормативний показник.

Незадовільні результати мікробіологічних досліджень свідчать про потенційну небезпеку наявності у воді збудників інфекційних захворювань. А воду з підвищеною концентрацією нітратів в жодному разі не можна використовувати для питних потреб і приготування їжі немовлятам та малолітнім дітям, вагітним жінкам чи хворим людям, оскільки це може призвести до гострого отруєння дітей нітратами чи малопомітних (але зовсім небажаних!) симптомів кисневої недостатності організму.

Водночас вкотре нагадуємо, що природні джерела не можуть розглядатись як більш якісна альтернатива водопровідній воді. Підземні водоносні горизонти, які живлять джерела нецентралізованого водопостачання, не захищені від постійних поверхневих забруднень біологічного та хімічного походження. Задовільні результати досліджених проб не є гарантією того, що і назавтра вода буде якісною та безпечною.

За ініціативою фахівців Філії та завдяки зусиллям адміністрацій районів м. Харкова біля каптажів джерел розміщуються інформаційні оголошення для населення про можливі ризики для здоров’я внаслідок вживання джерельної води, необхідність її кип’ятіння для запобігання виникненню кишкових інфекційних захворювань.

Тож звертайте на них увагу та не ігноруйте застереження! Ваш вибір повинен бути одним – на користь вашому здоров’ю.

рез дж1

рез дж2

рез дж3