Кір – найзаразніше інфекційне захворювання

кір найз

Кір – це надзвичайно заразне гостре вірусне захворювання. Вірус попадає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів від хворої кором людини при диханні, розмові, чханні і кашлі. До збудника вразливі як діти так і дорослі, якщо вони не мають імунітету, який формується внаслідок перенесеної хвороби або вакцинації.

Джерелом інфекції є хвора на кір людина з моменту появи перших ознак хвороби до п’ятого дня від початку висипань. Безпосередньо після зараження хвороба жодним чином не проявляє себе, інкубаційний період триває  від 8 до 17 днів, у середньому 11-13 днів.

Перші симптоми кору нагадують застуду  – висока температура, нежить,  настирливий сухий кашель. Хворий відчуває сильну втому, слабкість, почервоніння очей, сльозотечу.

Специфічні ознаки, наявність яких вказує на кір, проявляються на другий день хвороби – на внутрішній поверхні щік, в області корінних зубів з’являються червоні плями, вкриті дрібним білим висипом. Виникає яскраво виражене почервоніння слизової очей і світлобоязнь. На шкірі корова висипка з’являється на 4-5 добу хвороби – спочатку на шкірі голови і обличчя, далі розповсюджується на все тіло. З четвертого дня висипань характерні яскраво-червоні плями починають бліднути, разом з цим  відбувається нормалізація стану хворого: знижується температура, спадає набряк слизових оболонок ротової порожнини, зменшується кашель.

У більшості випадків діти (на відміну від дорослих) переносять цю хворобу без наслідків. Але, на жаль, бувають ускладнення, найпоширеніші з яких – пневмонія, отит, запалення мозку (енцефаліт).

Ліків від кору не існує. Єдиним надійним способом профілактики захворювання є вакцинація, яка згідно з Календарем профілактичних щеплень в Україні проводиться у віці 12 місяців та повторно – у 6 років. Цих двох доз вакцини достатньо для того, щоб зробити організм нечутливим до вірусу кору та запобігти розвитку хвороби та її ускладнень. За відсутності планової вакцинації, щеплення від кору може проводитися дітям   у будь-якому віці.  В Україні зареєстрована комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий надійний  захист.

Чи є протипокази до щеплень проти кору? Насправді, більшість із них тимчасові. Не проводять щеплення дитині лише у випадку гострого захворювання з температурою тіла вище 380С або серйозної алергічної реакції на попередню дозу вакцини чи на один з її компонентів.

Якщо Ви хочете вберегти свою дитину від захворювання і ускладнень кору, не нехтуйте профілактичними щепленнями та зверніться до свого сімейного лікаря!