Всесвітній день здоров’я

вдз

7 квітня, починаючи з 1950 року, весь світ святкує Всесвітній день здоров’я, який було започатковано на честь прийняття статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у 1948 році. Мета святкування — підкреслити важливість здоров’я кожної людини і людства в цілому.

Традиційно у цей день обговорюються найбільш важливі проблеми охорони здоров’я, проводяться заходи, які мотивують людей вести здоровий спосіб життя та приділяти більше уваги профілактиці захворювань.

За даними ВООЗ здоров’я людини більше ніж на 50 % обумовлено способом життя, на 20 % є наслідком впливу факторів довкілля. Ще 20 % потенційного здоров’я обумовлено генетичними факторами і лише 10 % (а за останніми даними – до 15 % в розвинених країнах) – медичною допомогою.

Тому збереження здоров’я, в першу чергу, повинно забезпечуватися власними знаннями і зусиллями щодо здорового способу життя.

Фундамент здорового способу життя становить все, що допомагає його зберігати і підтримувати. Основні складові здорового способу життя:

  • Правильне харчування, зокрема:

споживання якісної та безпечної питної води;

– збалансованість раціону за вмістом білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мікроелементів та фітонутрієнтів;

– відповідність калорійності добового раціону фактичним енерговитратам організму;

– достатня кількість фруктів та овочів (5 порцій або 400 г щодня);

– обмежене споживання солі (5 г або одна чайна ложка на добу з урахуванням прихованої солі, що міститься у харчових продуктах промислового виробництва);

– обмежене споживання цукру (25 г для жінок (п’ять чайних ложок на день) та до 35 г для чоловіків). Ця рекомендована доза не включає в себе натуральні джерела цукру, такі як фрукти і овочі, але міститься у готових до споживання харчових продуктах промислового виробництва. Загальна рекомендована кількість вжитого цукру
(з урахуванням меду, фруктів та овочів). складає в середньому 50 г.).

  • Підтримання нормальної маси тіла (визначається за індексом маси тіла (ІМТ) – від 18,5 до 24,9 кг/м2. ІМТ= маса тіла (кг)/зріст(м)2).
  • Достатня повсякденна фізична активність – щонайменше 150 хвилин фізичної активності середньої інтенсивності (швидка ходьба, бальні танці, аквааеробіка, гра в гольф тощо) або 75 хвилин фізичної активності високої інтенсивності (біг, спортивні танці, гра в теніс) на тиждень. А ще – фізичні вправи, силові тренування, спорт, активне проведення вільного часу Адже фізична активність запобігає розвитку неінфекційних захворювань, покращує навички мислення, зменшує депресію, покращує загальне самопочуття та робить людину щасливішою.
  • Правильно складений режим праці та відпочинку з чергуванням різних видів діяльності і відпочинку забезпечить високу працездатність організму, уникаючи при цьому перевтоми.
  • Якісний та достатній сон протягом 7-9 годин (в залежності від індивідуальних особливостей організму) в нічний час доби.
  • Психічна та психологічна рівновага – профілактика стресових ситуацій та хронічого стресу. Намагайтеся стримувати негативні емоції, уникайте конфліктів й вирішуйте їх конструктивно. Одне з найважливіших правил – це посмішка та позитивний настрій. Не зациклюйтесь на невдачах і промахах, мисліть позитивно. Навчайтеся бути щасливим у повсякденному житті.
  • Відсутність шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю та наркотиків), які призводять до виникнення низки неінфекційних захворювань всіх систем організму.
  • Запобігання та своєчасна корекція патологічних станів організму (підвищений артеріальний тиск (≥ 140/90 мм рт.ст), підвищений рівень глюкози та холестерину в крові).
  • Проведення профілактичних медичних оглядів та щеплень, виконання заходів щодо раннього виявлення захворювань.
  • Виконання рекомендацій лікаря щодо лікування та профілактики захворювань.

Пам’ятайте про цінність здоров’я. Дбайте про своє здоров’я і здоров’я своїх близьких кожен день, адже це запорука довгого активного життя.

«Уміння продовжити життя – це уміння не вкорочувати його»!