Побутова хімія та її вплив на здоров’я людини

поб хім

Щороку у світі виробляється майже 30 млн. тон засобів побутової хімії. Пральні порошки, відбілювачі, кондиціонери для білизни, засоби для чищення. Список величезний. І всі ці засоби так міцно увійшли в наше життя, що без них не обійтися. Але, фахівці радять уникати надмірного використання побутової хімії. Багато вчених вважають, що саме зайва «стерильність» в побуті веде до порушень формування імунної системи людини і є однією з причин розповсюдження алергічних захворювань. За рівнем безпеки побутові хімічні речовини умовно розділяють на групи:

  1. Відносно безпечні (без застережливих написів на етікетках). Це засоби особистої гігієни: мило, пральні порошки, зубні пасти, косметичні засоби. Можуть спричинити отруєння при потраплянні в організм, викликати алергічні реакції. У своєму складі можуть містити фосфати та фосфонати, поверхнево-активні речовини.

Поверхнево-активні речовини (ПАР) – хімічні сполуки, які зменшують поверхневий натяг води. Зазвичай, чим вищий вміст ПАР, тим краще піниться мийний засіб. Вони здатні накопичуватися в органах і тканинах людського організму. Фосфати у ряді країн перебувають під забороною вже понад 20 років. Щоб їх виполоскати, необхідно 8-10 разів прополоскати тканину в гарячій воді. А сучасні програми автоматичних пральних машин прополіскують, в основному, в холодній воді і не більше 2 – 4 разів. Фосфати, потрапляючи у ставки та ріки, сприяють посиленому утворенню синьо-зелених водоростей, які перешкоджають доступу у водойми світла та кисню, чим завдають шкоду водній екосистемі.

  1. Небезпечні (із застережливим написом «Уникати потрапляння в очі та на шкіру». Це засоби для чищення каналізаційних труб, вапняного нальоту, виведення іржі з поверхні металу, засоби для миття віконного скла, кахлі, умивальників, унітазів. Містять найбільш агресивні хімічні речовини: хлор та хлорорганічні сполуки, луги, кислоти (мурашину, щавелеву, соляну), тощо. Являються найбільш небезпечними для здоров’я хімічними елементами. Спричиняють опіки, подразнення шкіри, очей, дихальних шляхів.
  2. Вогненебезпечні (із написом й умовними позначками про заборону використання біля відкритого вогню). Це препарати в аерозольній упаковці, лаки, фарби, розчинники.

Якщо ви слідкуєте за своїм здоров’ям і хочете мінімізувати вплив небезпечних хімічних речовин, дотримуйтесь рекомендацій:

– цікавтесь наявністю супровідних документів на продукцію та її безпечністю для здоров’я;

– намагайтеся максимально використовувати для миття та чищення натуральні засоби (харчову соду, суху гірчицю, лимонний сік, господарче мило та інші засоби з мінімальною кількістю шкідливих речовин);

– суворо дотримуйтесь вимог щодо дозування засобу, зазначених на маркуванні;

– не допускайте тривалого контакту шкіри рук та інших частин тіла з мийними засобами, використовуйте гумові рукавички та захисні креми після їх використання;

– під час машинного прання використовуйте режим додаткового полоскання; випрані речі, за можливості, ретельно прополіскуйте у гарячій воді, адже фосфати та поверхнево-активні речовини у холодній воді повністю не розчиняються;

– використовуйте товари побутової хімії з якомога менш вираженим ароматом та кольором, особливо для прання дитячих речей;

– вибирайте пральні порошки, в яких вміст ПАР значно зменшений (5-15%), а фосфатів, хлору та інших шкідливих речовин взагалі немає.