Чи потрібно продовжувати вакцинацію проти COVID-19 в Україні? Пояснює експерт

портал імунізації

Оскільки Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) нещодавно заявила, що COVID-19 більше не є “надзвичайною ситуацією в сфері охорони здоров’я міжнародного рівня”, це спричинило багато питань в пересічних українців. Зокрема, чи означає ця заява, що потреби у вакцинації проти COVID-19 більше нема?
Як пояснили після оприлюдненої заяви самі експерти ВООЗ, зняття статусу надзвичайною ситуацією в сфері охорони здоров’я міжнародного рівня не означає, що COVID-19 більше не становить загрози для громадського здоров’я. Подібної позиції дотримується й голова Національної технічної групи експертів з імунізації (НТГЕІ), к.м.н., головний експерт Національного порталу з імунізації Ф. І. Лапій, що прокоментував для нас поточну ситуацію із вакцинацією проти COVID-19 в Україні.
Вакцини проти COVID-19 в нас наявні в достатній кількості. На сьогоднішній день основна задача – це вакцинувати осіб з груп ризику: це люди понад 60 років та люди з серйозними супутніми захворюваннями. Тих з них, хто вже отримав первинну вакцинацію, конче необхідно вакцинувати бустерною дозою. І саме вони є пріоритетною групою для щеплення другою бустерною дозою”, – пояснює експерт.
Щодо інших груп населення, то їм теж рекомендовано при першій нагоді завершити первинний курс щеплень проти COVID-19 або ж отримати бустерну дозу, якщо вже прийшов час для її введення.
Наразі в Україні є кілька мільйонів доз вакцини, яка продовжує працювати і захищати від тяжкого перебігу коронавірусної хвороби, госпіталізації та смерті. І є 12 мільйонів людей, яким було б вже потрібно отримати перший бустер, але вони цього ще не зробили”, – наголошує голова НТГЕІ.
Щодо ж інформації про те, що за кордоном нібито “заборонили” моновалентну вакцину проти COVID-19, що наразі використовується в Україні, то ці заяви не відповідають дійсності. Насправді в США просто перейшли на використання бівалентних вакцин, проте в країнах ЄС моновалентні вакцини продовжують використовуватись і демонструвати свою ефективність та безпеку, пояснює експерт. Тож особам, для яких прийшов час бустерної дози, не потрібно очікувати на поставку вакцини проти COVID-19 з оновленим складом: їм варто вакцинуватися зараз, аби забезпечити захист від тяжкого перебігу захворювання, госпіталізації та смерті. Особливо актуальною ця рекомендація є для осіб віком 60+ та осіб з груп медичного ризику.
Якщо ж ви вже отримали всі необхідні дози вакцини проти COVID-19, то НТГЕІ наразі не рекомендує введення додаткових бустерних доз. Якщо ви відноситесь до групи ризику через похилий вік чи супутні захворювання, за поточної епідситуації вам може бути рекомендована додаткова бустерна доза за 6-12 місяців. Такі рекомендації надано Стратегічною консультативною групою експертів з імунізації при ВООЗ (SAGE). Найближчим часом ці рекомендації можуть бути розглянуті НТГЕІ та запропоновані МОЗ для схвалення.

Джерело: https://vaccine.org.ua/2023/05/10/chy-potribno-chepitisya-vid-covid/