Чи справді завершено пандемію COVID-19?

портал імунізації

Сьогодні багато ЗМІ поширило інформацію про “завершення пандемії COVID-19”. Чи вона відповідає дійсності? Чи справді коронавірусна хвороба більше не є загрозою для нас?
На жаль, відповідь – ні. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявила не про завершення пандемії COVID-19, а про те, що COVID-19 більше не є “надзвичайною ситуацією в сфері охорони здоров’я міжнародного рівня” (public health emergency of international concern – PHEIC). Таке рішення прийняв Комітет ВООЗ із надзвичайних ситуацій вчора, 4.05, а сьогодні це рішення озвучив на брифінгу ВООЗ генеральний директор організації д-р Тедрос Адхаром Гебреєсус.
На питання журналістів, чи означає це рішення завершення пандемії, присутні на брифінгу експерти ВООЗ пояснили, що мова за це, на жаль, поки не йде.

З точки зору критеріїв ВООЗ глобальну надзвичайну ситуацію в сфері охорони здоров’я оголошено закінченою. Проте загроза громадському здоров’ю залишається, і ми бачимо це кожного дня, спостерігаючи еволюцію вірусу… Ми очікуємо, що передача вірусу продовжиться. Частіше за все пандемія припиняється з початком нової пандемії. Я знаю, що це звучить жахливо, але такою є історія пандемій. Питання в тому, чи цей вірус продовжує бути загрозою для кожної людини на планеті? Так, просто рівень смертності, госпіталізації та інших трагедій значно нижчий. Це означає, що ми навчилися контролювати вірус за допомогою інструментів науки та вивчивши важкі уроки цієї пандемії. Битву ще не закінчено. Ми досі маємо певні слабкі сторони в системі, і ними скористається цей вірус або наступний.
Д-р Майкл Райан, виконавчий директор програми ВООЗ із регулювання надзвичайних ситуацій

Ми (ВООЗ) не оголошуємо про початок чи кінець будь-якої пандемії. З епідеміологічної точки зору ми очікуємо на хвилі захворюваності на COVID-19, і наша задача – переконатися, що нові хвилі не призведуть до більш тяжкого перебігу хвороби чи високої смертності. Фаза надзвичайної ситуації, кризова фаза, минула, проте COVID-19- ні.
Марія Ван Керкхове, лікар-епідеміолог, член програми ВООЗ із регулювання надзвичайних ситуацій.

Що означає і чого не означає заява ВООЗ, детально пояснила також лікар-епідеміолог Кетлін Джетеліна в своєму фаховому блозі. Її пояснення ми приводимо нижче

Сьогодні ВООЗ оголосила завершення глобальної надзвичайної ситуації в сфері охорони здоров’я. Ось що це означає і чого це не означає.

Що це означає?
Комітет з регулювання надзвичайних ситуацій ВООЗ впевнений у трьох речах:
COVID-19 не є незвичним чи неочікуваним;
Передача вірусу між країнами не буде (і не може бути) зупинена;
COVID-19 не вимагає скоординованих міжнародних зусиль.

Це не означає, що пандемію завершено. Під “пандемією” мається на увазі поширення інфекційної хвороби по всій земній кулі в конкретний час. Завершення глобальної надзвичайної ситуації в сфері охорони здоров’я відбувається набагато раніше, ніж завершення пандемії.
Це не означає, що COVID-19 зник. Вірус SARS-CoV-2 наразі мутує в 2 рази швидше, ніж грип. МИ матимемо хвилі захворюваності в майбутньому, проте сподіваємося на те, що це будуть лише “невеличкі хвилі” через наявність популяційного імунітету. COVID-19 досі є основною причиною смерті в багатьох країнах.
Це не означає, що ми можемо повернутися до часів, що передували пандемії. Це не означає, що в деяких країнах (наприклад, США) нема серйозних проблем, що потребують вирішення. Ми не можемо постійно жити в циклі паніка – нехтування загрозою”.

Таким чином, радіючи важливому етапу в боротьбі людства з підступним вірусом, важливо не забувати, що кінцеву перемогу ще не одержано, і коронавірусна хвороба продовжує загрожувати нам. Тож важливо продовжувати використання методів, які допомогли нам взяти ситуацію з COVID-19 під контроль – зокрема, вакцинацію. Особливо актуальною вона є для літніх людей та груп медичного ризику, які мають високі шанси госпіталізації та навіть смерті від коронавірусної хвороби. Вакцинація від COVID-19, хоч вона й не входить до Національного календаря щеплень, є безоплатною для громадян і може бути проведена в будь-якому пункті щеплень від COVID-19.

Джерело – https://vaccine.org.ua/2023/05/05/chy-spravdi-zaversheno-pandemiyu/