Вірусний менінгіт. Особливості захворювання

вір мен

Вірусний менінгіт – це гостре інфекційне захворювання, яке супроводжується запаленням оболонок головного або спинного мозку, що виникає внаслідок ураження  вірусами. Найчастіше збудниками вірусного менінгіту є: ентеровіруси, рідше – вірус простого герпесу, вітряної віспи, епідемічного паротиту, арбовіруси, цитомегаловірус.

Шляхи передачі захворювання залежать від збудника. Захворіти на вірусний менінгіт можна при вживанні контамінованих харчових продуктів або води сумнівної якості, під час купання у забруднених водоймищах, басейнах (при заковтуванні води), при контакті з інфікованими предметами у випадках, коли людина не миє руки після відвідування туалету.

Реєстрація захворюваності відбувається протягом усього року, проте сезонне зростання відмічається у період з кінця серпня – на початку вересня, що пов’язано з активізацією вірусів у цю пору.

Клінічна картина вірусного менінгіту досить чітка з самого початку. Захворювання розпочинається з стрімкого підвищення температури, лихоманки. З’являються м’язові болі, пульсуючий головний біль, блювота, яка не супроводжується полегшенням загального стану хворого. Специфічною ознакою є поява менінгеального синдрому, який насамперед проявляється гіпертонусом потиличних м’язів, підвищеною сприйнятливістю звуків, світла та дотиків, болючістю під час руху очима або натискання на повіки.

Захворювання небезпечне своїми ускладненнями й наслідками, тому лікування потрібно починати на ранніх стадіях. А для цього треба своєчасно відреагувати на перші ознаки хвороби та звернутися за допомогою до лікаря.

Через різноманіття збудників, що викликають вірусний менінгіт, специфічної профілактики (вакцинації) немає!

Для запобігання інфікуванню слід дотримуватися наступних рекомендацій:

  • слідкувати за особистою гігієною;
  • своєчасно міняти постіль, рушники, стежити за чистотою одягу;
  • проводити регулярне вологе прибирання та провітрювання приміщень, особливо, коли в сім’ї є хворий;
  • ретельно мити кухонний посуд гарячою водою з використанням миючих засобів;
  • вживати в їжу лише свіжі продукти, ретельно мити проточною водою фрукти, ягоди, зелень, овочі;
  • для пиття вживати тільки кип’ячену або бутильовану воду;
  • не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних ociб;
  • для купання та відпочинку користуйтеся лише офіційно відкритими для цього пляжами;
  • під час купання не ковтати річкову воду.

Пам’ятайте! Хворобу легше попередити, аніж лікувати.