Респіратор. Правила застосування.

респір

Одним із засобів індивідуального захисту для медиків є медичний респіратор.

Респіратор (протиаерозольний респіратор) – засіб індивідуального захисту органів дихання, призначений для ефективної фільтрації частинок у повітрі.

Дані засоби використовують для захисту верхніх дихальних шляхів, які є вхідними воротами для мільйонів бактерій, вірусів, грибкових, а саме, щоб не допустити зараження від хворих, людей з характерними симптомами захворювання.

Основним параметром при виборі респіратора є клас захисту, який відображає ступінь його ефективності. Він вказує на те, яким ступенем фільтрації володіє респіратор, які частинки здатні проникати через матеріал, а які ні. Згідно з цим виділяють класи захисту медичних респіраторів:

  • FFP1 – респіратори даного класу мають малу ефективність. Ступінь фільтрації та очищення вдихуваного повітря – до 80%. Такі респіратори здатні захистити від великих частинок пилу;
  • FFP2 – такі респіратори здатні вловлювати до 94% забруднень. Мають середню ефективність, здатні фільтрувати рідкі аерозолі, дрібнодисперсні розчини;
  • FFP3 – найефективніші з існуючих респіраторів, які здатні очистити вдихуване повітря від 99% речовин і домішок. Медичний респіратор FFP3 здатний вловлювати дрібні частинки радіаційного пилу, суперечки грибків, бактерії та віруси.

Тривалість ефективної експлуатації визначається типом респіратора. За інформацією виробників респіратори без клапана захищають протягом 2 годин після надягання. Ті ж респіратори, що оснащуються клапаном видиху, можуть використовуватися до 8 годин поспіль. Однак це не багаторазові медичні респіратори. Після зазначеного тимчасового відрізку через надлишкове зволоження респіратора ефективність різко знижується.

Носіння респіратора є обов’язковим під час:

  • догляду за пацієнтами, які мають інфекційні хвороби, що передаються повітряним шляхом (наприклад, туберкульоз, кір, COVID-19, вітряна віспа) або інфекційні хвороби з невідомими шляхами передавання;
  • під час проведення процедур, що призводять до утворення аерозолів (наприклад бронхоскопічне дослідження, інтубація трахеї, збір мокротиння та інші).

Пам’ятайте, що респіратори не забезпечують надійного захисту неголеним людям, а особливо тим, хто має бороду.