Чи можна “випотіти хворобу?

347563287_266507339163785_3649747063829203188_n

Чи бувало з вами таке: захворіли на гостре респіраторне захворювання (ГРЗ), а потім почуваєтеся краще після важкої ночі з гарячкою і потом?..

Ймовірно, що бувало і не раз. Тому-то міф про можливість «випотіти хворобу» досі живий, а люди з ГРЗ прагнуть «лікуватися» кублінням в численні ковдри.

Чи це помічне? Ні. Адже піт – це не причина видужання, а побічний ефект роботи імунної системи та регуляції температури тіла. Ми почуваємося краще тільки тоді, коли імунна система подолала збудника захворювання.

Як це відбувається, і що робити, аби скоріше видужати?

Температура нашого тіла має бути завжди сталою, а якщо вона збільшилася, значить «так треба», і в нашому тілі задля цього тимчасово змінили налаштування терморегуляції. Поштовхом є передусім контакт з чужорідними бактеріями чи вірусами, а ціль – активація певних генів та розвиток імунної відповіді.

Піт виділяється тоді, коли тіло знову отримує дозвіл на нормалізацію температури після гарячки. Потовиділення при хворобі – ознака того, що імунна реакція запустилася належним чином.

Гарячка не вбиває збудників хвороби, але якщо триває довго і є надто потужною, то шкодить нашому тілу. Не дарма ж ми маємо так добре налаштовану терморегуляцію. Тому не потрібно намагатися викликати потовиділення перегрівом чи терпіти високу температуру (38 °С і вище) – це не допоможе подолати інфекцію. Якщо гарячка триває довго і збити її не вдається, значить, тіло досі отримує сигнал про присутність збудника хвороби – наприклад, ураження легенів пневмококами – і запалення триває далі. У такому разі треба негайно звернутися до лікаря.

❗ Піт – це ознака того, що наш імунітет почав справлятися зі збудником хвороби, а не причина перемоги над ним.

Джерело – сторінка facebook МОЗ України