Всесвітній день без тютюну – 2023: переможемо тютюнову епідемію для нового покоління

ЦГЗ

31 травня Україна відзначає разом з усім світом Всесвітній день без тютюну. З цієї нагоди Центр громадського здоров’я, разом з партнерами доєднався до пресбрифінгу, який проводила громадська організація «Життя»: «Майбутнє України без тютюну та нікотину». На події була  відкрита виставка нових макетів графічних медичних попереджень, що наноситимуться на сигаретні пачки, партнером якої став Національний музей медицини України. 

Міністерство охорони здоровʼя України у партнерстві з громадськістю на виконання антитютюнового Закону України № 1978-IX розробило Наказ щодо груп наборів медичних попереджень на упаковках тютюнових виробів для куріння. Нові медичні попередження відповідатимуть стандартам ЄС відповідно до Директиви 2014/40/ЄС. Зокрема, йдеться про збільшення площі медичних попереджень на упаковках сигарет до 65% з графічними зображеннями на двох найбільших сторонах пачки.

«Україна продовжує впроваджувати європейські норми із боротьби проти тютюну. Важливою складовою залишається інформування людей про шкоду куріння, зокрема, для цього буде оновлено маркування пачок тютюнових виробів елементами медичних попереджень (текст та графіка), які показали свою ефективність у таких прогресивних країнах як Канада, Австралія. З 11 липня набувають чинності зміни до законодавства, які забороняють використовувати смако-ароматичні добавки в сигаретах та рідинах для е-сигарет, які, за даними останнього опитування ВООЗ обирають жінки та молодь. МОЗ також підтримує ініціативу народних депутатів України щодо розширення переліку тютюнових виробів в яких заборонено використовувати смако-ароматичні добавки відповідно до законодавства Європейського Союзу. Ці кроки комплексні, покликані посилити ефект антитютюнових обмежень та зменшити ризики поширення неінфекційних захворювань через куріння», — заявив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Водночас Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну (далі РКБТ ВООЗ), яку Україна ратифікувала у 2006 році, вимагає від Сторін ліквідувати будь-які елементи на упаковці тютюнових виробів, які можуть вводити споживача в оману щодо впливу тютюнових виробів на здоровʼя. Відповідно до Керівних принципів РКБТ ВООЗ сторони впроваджують просту (стандартизовану) упаковку тютюнових виробів.

Крім того, з 11 липня 2023 року, відповідно до ухваленого антитютюнового Закону № 1978-IX, набуває чинності заборона реклами електронних пристроїв для куріння (як електронних сигарет, так і пристроїв для нагрівання тютюну). Ще однією значимою нормою, яка набуде чинності, стане заборона ароматизованих сигарет та рідин до електронних сигарет.

Дослідження Київського міжнародного інституту соціології (далі — КМІС), проведене у травні 2022, демонструє: понад 80% дорослого населення України підтримує заборону реклами й видимого розміщення тютюнових виробів у магазинах. Натомість опитування, проведене у квітні 2023 року на замовлення ВООЗ, вказує, що реклама тютюнових та нікотинових виробів у місцях торгівлі є основним джерелом приваблення споживачів до шкідливої продукції. Про це зазначили 23% респондентів, а для дітей віком 13-15 років цей показник становить 63%.

Також дослідження продемонструвало, що 27,4% дорослого населення є теперішніми споживачами тютюну та нікотину, з яких 44% — чоловіки, та 13,7% — жінки. У 2017 році показники були суттєво нижчими. Особливо, це стосується жінок: у 2017 році курило 8,9%, у 2023 — 13,7%. Попри те, що опитування проводилися за різною методологією, а тому не можуть прямо порівнюватися, ми бачимо зростання вживання тютюнових та нікотинових виробів серед жінок на близько 50%.

В Україні з’явилися інструменти, які допомагають підтримувати антитютюнове законодавство, а також допомагати людям боротися не лише за свої права, але й зрозуміти що робити, щоб кинути курити. Про такі ресурси розказала  Ірина Сорока, завідувачка поведінкових факторів ризику Центру громадського здоров’я:  «У боротьбі з тютюнокурінням важливо не забувати про свою відповідальність. Ми часто можемо бачити людей, які курять на зупинках громадського транспорту, в ресторанах та готелях й інших місцях, де за Законом курити заборонено. Проте, чи робимо ми зауваження? Чи готові боротися за своє право за бездимне середовище? Центр громадського здоров’я разом з партнерами готові допомогти вам захистити це право. На сайті nosmoking.phc.org.ua кожна людина, яка побачила правопорушення, може подати скаргу».

На сайті “Stopsmoking”,  Центру громадського здоров’я кожна людина, яка потребує допомоги у відмові від куріння, може знайти відповіді на запитання про те, як розпочати цей шлях. Сімейний лікар своєю чергою відіграє важливу роль у боротьбі з тютюнокурінням у житті пацієнта. Про те, як розпочинати мотиваційне консультування та допомогти людині з цим типом залежності можна подивитися у відео.

Лікар нейрохірург-онколог, амбасадор антитютюнового руху Антон Шкіряк розповів, що вживання тютюну є причиною розвитку онкологічних захворювань, зокрема раку легень, гортані, підшлункової залози, нирок, шийки матки, лейкемії. Пʼята частина смертей від онкології спричинена вживанням тютюну. Загалом в Україні від хвороб, викликаних курінням, серед яких також ішемічна хвороба серця, інсульт, емфізема, катаракта, аневризма аорти, пневмонія, атеросклероз, імпотенція, щороку помирає 130 тисяч українців. Лікар наголосив, що не існує безпечного вживання тютюну та нікотину, а наслідки для здоровʼя навіть експериментів з курінням можуть бути коштовним чи навіть трагічними.

Не меншої шкоди куріння завдає й економіці нашої держави: за розрахунками експертів, щорічні економічні збитки складають 3,2% ВВП України або близько 179 млрд грн (на 2021 рік) внаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соціальними виплатами та лікуванням хвороб, викликаних курінням.