Боротьба з тютюнокурінням: євроінтеграційні досягнення МОЗ

МОЗ

Боротьба з курінням є дуже важливим напрямом громадського здоров’я й одним із ключових пунктів угоди про асоціацію з ЄС. У Всесвітній день без тютюну розповідаємо про досягнення України у виконанні євроінтеграційних зобов’язань та як вони допомагають у подоланні тютюнової «епідемії».

«Ключові зобов’язання України у боротьбі з тютюнокурінням в рамках угоди про асоціацію з ЄС сконцентровані у трьох напрямах — це збільшення акцизів на тютюн, впровадження основних положень директиви №2014/40/ЄС та імплементація рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Більшу частину домашнього завдання ми вже виконали», — розповіла заступниця міністра з питань євроінтеграції Марина Слободніченко.

Підвищення акцизів на тютюнову продукцію

У 2017 році Верховна Рада підтримала 7-річний план підвищення акцизів на тютюнові вироби впродовж 2018-2024 років. Мета цього плану  — досягнути мінімального європейського рівня оподаткування сигарет, який становить 90 євро на 1000 штук.

Як зазначають експерти, саме ціна є одним із найвпливовіших інструментів державної політики зменшення поширеності куріння, адже це мотивує курців активніше відмовлятися від згубної залежності. Крім того, підвищення акцизів сприяє збільшенню надходжень до бюджету. Так, у 2008-2017 роках середня ставка акцизу на пачку сигарет в Україні зросла більш ніж у 20 разів, завдяки чому надходження до держбюджету зросли з 3,5 млрд грн до 40 млрд грн у 2017 р. При цьому зменшилася кількість курців з 10 до 6,5 мільйонів.

У 2021 році завдяки реалізації цього плану держбюджет отримав понад 63,5 млрд грн надходжень. За прогнозами аналітиків KSE та Vox Ukraine, виконання 7-річного плану дозволить зменшити кількість курців до 5,2 мільйона українців у 2025 році та врятує 488 тисяч життів від смертей, безпосередньо пов’язаних із постійним курінням.

Нове антитютюнове законодавство

Ще однією євроінтеграційною перемогою стало ухвалення комплексного антитютюнового Закону №1978 у грудні 2021 року. Його норми базуються на положеннях Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та імплементують положення директиви 2014/40/ЄС, реалізація якої знизила поширеність куріння у Європейському Союзі.

Оновні положення директиви №2014/40/ЄС, які впроваджує цей Закон:

  • Заборона ароматизованих сигарет і тютюну для самокруток (з 11 липня 2023 року);
  • Помітніші попередження про шкоду куріння на пачках сигарет — їх розмір збільшиться до 65% від площі пачки (з 2024 року);
  • Вимога надавати в МОЗ інформацію про інгредієнти, що містяться в тютюнових виробах (з 1 червня 2022 року);
  • Запровадження медичних попереджень на електронних сигаретах та рідинах, технічні вимоги до механізмів та вмісту, заборона реклами (з 1 червня 2022 року);
  • Повна заборона реклами тютюнових виробів (з 11 липня 2023 року).

Рамкова конвенція ВООЗ та боротьба з контрабандою тютюну

Рамкову конвенцію Всесвітньої організації охорони здоровʼя із боротьби проти тютюну Україна ратифікувала у 2006 році. Її імплементація дуже позитивно вплинула на зменшення курців: за даними Державної статистики з 2008 по 2020 рік поширеність куріння серед населення віком від 12 років знизилася на 36%.

Остання ключова політика, яку Україна має впровадити відповідно до євроінтеграційних зобов’язань — це ратифікація Протоколу ВООЗ про ліквідацію незаконної торгівлі тютюном, який є невід’ємною частиною Рамкової конвенції з боротьби проти тютюну. Протокол першочергово направлений на боротьбу з нелегальною торгівлею, яка збільшує доступ до дешевших тютюнових виробів, тим самим підживлюючи «епідемію» вживання тютюну та підриваючи політику боротьби з нею.

Як зазначає профільна заступниця Марина Слободніченко, його Україна готова ратифікувати вже у цьому році:

«Наразі всі дотичні ЦОВВ підтримують ратифікацію Протоколу та не мають критичних зауважень до процедури приєднання України. Отже, найближчим часом МОЗ, як основний стейкхолдер цього процесу, направить відповідний законопроєкт до них на погодження».

Протокол про ліквідацію незаконної торгівлі тютюном містить в собі три ключових напрями боротьби з контрабандною та контрафактною тютюновою продукцією — це контроль за ланцюгами постачання, боротьбу з правопорушеннями та міжнародну співпрацю.

Крім того, впровадження Протоколу передбачає імплементацію положень директиви №2014/40/ЄС щодо контролю ланцюгів постачання тютюнової продукції та запровадження відповідних маркувань на тютюнових виробах.

Джерело – сайт МОЗ України