Церкаріози та їх профілактика

церк
У розпал купального сезону місцем відпочинку найчастіше є берег водоймища, а відпочинок на ньому є одним з найулюбленіших, бо там можна поплавати, порибалити чи просто походити по воді. Проте не всі знають, що купання у водоймищі може бути небезпечним.
🦆 Досить часто, після купання у водоймищах, озерах чи річках, береги яких заросли рослинністю і де є водоплаваючі птахи (особливо качки), виникає висип на шкірі, почервоніння та сильний свербіж. Це може бути церкаріоз який у народі називають «качачою хворобою», «водяним свербіжем», «свербіжем купальщиків».
🌏 Хвороба дуже поширена в країнах Карибського регіону, Центральної та Південної Америки, Африки, Південно-Східної Азії, у Франції та Португалії. В Україні, незважаючи на реєстрацію хворих, точна кількість випадків церкаріозу невідома.
Церкаріоз – це гостре паразитарне захворювання, яке пов’язане з ураженням шкіри церкаріями (плаваючими личинками гельмінтів), що паразитують на водоплавних птахах.
🦢 Джерелом інвазії є водоплавні птахи водно-болотного комплексу (качки, чайки, лебеді та ін..).
🏊 Зараження церкаріозом відбувається під час купання чи бродіння у водоймищі. Особливо активними личинки стають у сонячні дні у теплій воді (на глибині 30 – 60 см). Небезпека заразитися церкаріозом триває досить довгий період (з липня по вересень місяць).
❗ Клінічні ознаки хвороби виникають через 10-15 хвилин після проникнення в шкіру личинок. Шкіра червоніє, набрякає і через декілька годин покривається щільними вузликами розміром від просяного зерна до невеликої горошини, які супроводжуються нестерпним свербежем. Межі вузликів, як правило, чіткі, на поверхні багатьох з них утворюються прозорі бульбашки. Особливо важко хворобу переносять діти. У дітей під час висипу підвищується температура тіла до 38°С, погіршується загальний стан (порушується сон, апетит, вони стають неспокійними, дратівливими, капризують).
❗ Щоб попередити зараження церкаріозом необхідно:
– уникати купання у водоймищах, береги яких заросли рослинністю і в них плавають птахи (особливо качки);
– після купання у водоймищі ретельно обтерти шкіру рушником (щоб скинути личинок, які ще не проникли в товщу шкіри) та ретельно вимитися під душем з милом;
– працівникам, робота яких пов’язана з водоймищами, необхідно використовувати спецодяг (гумові чоботи, рукавички, комбінезони);
– використовувати для захисту шкіри репеленти на вазеліновій основі або живильні креми чи масла.