Розширена програма імунізації

Розширена програма імунізації — копия

Щороку з різних причин на нашій планеті помирають приблизно 6 млн. дітей  у віці від 1 тижня до 15 років. З них значна кількість помирають від інфекційних захворювань, в тому числі від інфекцій, яким можна запобігти імунізацією.

У 1974 р. ВООЗ приступила до створення розширеної програми імунізації (РПІ), основними завданнями якої є зменшення інфекційної захворюваності і дитячої смертності, збільшення тривалості життя людей, забезпечення активного довголіття та ерадикація (глобальна ліквідація) деяких інфекцій.

РПІ – система організаційних заходів щодо створення штучного активного імунітету у населення у всіх країнах світу шляхом проведення щеплень для запобігання поширених інфекційних захворювань.

На першому етапі РПІ (1974-1990 рр.) планувалося знизити захворюваність на 6 інфекцій (поліомієліт, кір, дифтерія, правець, кашлюк, туберкульоз) та забезпечити імунний прошарок у 80 % цільових груп.

Другий етап РПІ (1990-2000 рр.) передбачав ліквідацію поліомієліту, краснухи у вагітних, вродженої краснухи, правцю новонароджених, «місцевих» випадків дифтерії та кору. Крім того, планувалося знизити захворюваність на епідемічний паротит, кашлюк, кір, ВГВ, гемофільну інфекцію і забезпечити імунний прошарок у 95% цільових груп.

На третьому етапі РПІ (до 2025 року) планується захистити кожного жителя Землі від 20–30 найбільш небезпечних інфекцій. При цьому в економічно розвинених країнах планується щепити проти 27 інфекцій, у країнах, що розвиваються – проти 32 інфекцій. Разом з тим передбачається зменшення кількості ін’єкцій за рахунок збільшення кількості багатокомпонентних вакцин. Також на цьому етапі стоїть завдання ліквідації кору, краснухи, епідемічного паротиту, дифтерії, гемофільної інфекції, що, можливо, дозволить у подальшому скасувати ці вакцинації.

Видатним досягненням програми імунізації стала ліквідація в 1979 році натуральної віспи, яка спонукала на розробку аналогічних програм стосовно інших інфекцій. Наступними інфекційними хворобами, які передбачається ліквідувати, стали поліомієліт, кір та краснуха.

Завдяки РПІ та національним програмам імунізації щорічно врятовують мільйони життів. На теперішній час три регіони ВООЗ з шести сертифіковані як вільні від поліомієліту. У світі багаторазово знизилася захворюваність на кір, кашлюк, дифтерію та інші інфекції.

РПІ не втратить актуальності протягом тривалого часу. Вона буде орієнтована не тільки на ліквідацію певних інфекцій, а й на поступове розширення кількості інфекцій, які контролюватимуться імунізацією.