Мошки та сімулідотоксікоз

сімул

У весняно – літній період закономірно збільшується кількість людей, які потерпають  від укусів комах, особливо мошок.

Захворювання, яке викликається укусами мошок, називається сімулідотоксікоз. Воно проявляється токсико – алергічними проявами місцевого та загального характеру.

Хворіють на сімулідотоксікоз як люди, так і тварини.

Мошки (Simuliidae) є одним з компонентів гнусу. Вони схожі на дрібних мух чорного або темно-коричневого кольору розміром від 1 до 6 мм, мають округле тіло, великі очі та широкі крила. Зустрічаються на території  усіх континентів, крім Антарктиди.

Виплід мошок відбувається виключно у проточній воді, але вони здатні розлітатися від місця виплоду на значні відстані (від 10 до 200 кілометрів). Нападають мошки на здобич (людину, тварину) лише у світлий час на відкритих місцях, так як мають виключно денний зір.

Слина кровосисних мошок містить ряд токсичних ферментів та речовин, які викликають важкі алергічні реакції місцевого та загального характеру. Найчастіше страждають ділянки ніг, рук, обличчя, іноді інші частини тулуба, які не прикриті одягом.

На місці укусу відмічається різкий свербіж, печія, внутрішньошкірний крововолив діаметром 2-4 мм, набряк та почервоніння. Пізніше з’являються ознаки загальної інтоксикації (слабкість, головний та біль у м’язах, суглобах, озноб, тахікардія, підвищення температури тіла до 38-390С, збільшення лімфовузлів), яка триває 7-9 днів. Місцеві прояви хвороби тривають до 2 тижнів. Значну небезпеку становлять укуси мошок поблизу суглобів, де набряки поширюються, зберігаються тривалий час та спричинюють у подальшому їх запалення. При значній кількості укусів, ймовірним є  виникнення анафілактичного шоку.

В основі боротьби з мошками провідну роль відіграють заходи, які направлені на знищення личинок у місцях їх виплоду (розчищення русел проточних водоймищ від рослинності, залишків дерев; скошуваня трави на берегах річок; прорідження чагарників; проведення гідротехнічних заходів).

В якості індивідуальної профілактики необхідно використовувати репеленти, щільний захисний одяг з затяжками на рукавах та комірі; для захисту голови – накомарник. Рекомендовано уникати місць масового виплоду мошок.

Перша допомога при укусі мошки полягає у дезінфекції ранки будь-яким спиртовим розчином і охолодженні укушеного місця (прикласти змочену холодною водою серветку чи лід).

Якщо алергічна реакція проявляється тільки місцево, то наведені засоби допоможуть її зменшити. Однак, при наявності ознак загальної реакції, необхідно негайно звернутися до лікаря чи викликати швидку медичну допомогу.