Нечарівна паличка

11

Синьогнійна паличка, Рseudomonas aerugenosa, відноситься до умовно-патогенних мікроорганізмів, тобто її присутність на шкірі, слизових оболонках та в кишківнику здорової людини вважається нормальним явищем. Тим не менш, будь-яке відхилення в роботі імунної системи організму дає поштовх для активного розвитку інфекційного захворювання.

Джерело інфекції – хворі та носії синьогнійної палички. Вхідними воротами для збудника служать відкриті рани, місця опіків, пошкодження кон’юнктиви очей, слизових облонок шлунково-кишкового тракту, органів дихання, сечовивідної системи.

До груп ризику щодо інфікування синьогнійною паличкою відносяться новонароджені, породіллі, літні люди, особи з імунодефіцитними станами і пацієнти, що знаходяться на тривалому стаціонарному лікуванні.

Від моменту зараження до перших клінічних проявів може пройти кілька годин і навіть днів. Інфекція може вражати як окремий орган або систему, так і розвитися в сепсис. Клінічні прояви залежать від місця локалізації мікроорганізму. Це можуть бути пневмонія, абсцес, гнійний отит, риніт, кон’юнктивіт, перитоніт, некротичний коліт, менінгіт тощо. Захворювання завжди супроводжується загальними симптомами інтоксикації: погіршенням самопочуття, підвищенням температури, слабкістю, головним болем.

Складність терапії, швидкий розвиток резистентності збудника до протимікробних препаратів та висока летальність – фактори, що обумовлюють небезпечність синьогнійної інфекції.

Для запобігання виникненню та розвитку захворювання слід дотримуватися правил особистої гігієни, а також своєчасно та якісно проводити обробку та лікування відкритих ран, опіків, інших пошкоджень. У закладах охорони здоров’я необхідно дотримуватись правил обробки медичного обладнання та апаратури, дезінфекційно-стерилізаційного і санітарно-гігієнічного режиму.

Доцільно підтримувати імунітет та вести здоровий спосіб життя. У цьому допоможе:

  • своєчасна терапія хронічних хвороб;
  • зменшення впливу стресових факторів;
  • раціональне вітамінізоване харчування (з великою кількістю клітковини);
  • заняття спортом;
  • повноцінний відпочинок і сон.

Бережіть своє здоров’я, своєчасно звертайтеся за медичною допомогою, не займайтесь самолікуванням.