Кінець епохи рециркуляторів

рец

Офіційна статистика в Україні не відображає глибини проблеми з поширенням внутрішньолікарняних інфекцій, що передаються при наданні медичної допомоги.

Незважаючи на те, що контактний шлях є лідером передачі госпітальних штамів мікроорганізмів вже декілька десятиліть, все більше зростає актуальність повітряного шляху передачі. Особливого значення цей шлях набув під час пандемії COVID-19, а саме зараження працівників лікувально-профілактичних закладів при наданні медичної допомоги. Використання ультрафіолету є одним з методів знезараження повітря та запобігання поширенню захворювань. Серед популярних приладів для очищення та знезараження повітря в закладах охорони здоров’я став рециркулятор.

Який принцип роботи рециркулятора? Працює прилад на основі тих же ртутних випромінюючих ультрафіолетових променів ламп, що і звичайний опромінювач бактерицидного типу. Але все ж таки між ними є суттєва різниця.

Рециркулятор є закритою системою, всередині якої знаходяться лампи, що випромінюють ультрафіолет. Повітря забирається з приміщення вентиляторами та проходить через камеру з ультрафіолетовими бактерицидними лампами. Знезараження повітря досягається оптимальним співвідношенням потужності бактерицидного потоку ламп і швидкості проходження повітряного потоку.  Після цього чисте повітря виходить назовні, а цикл повторюється знову.

Рециркулятор затягує в себе повітря з відстані 15-20 см. Технічно неможливо протягнути великий обсяг повітря усього приміщення через корпус. Мікроорганізми, що знаходяться на відстані понад 30 см від приладу мають майже нульові шанси потрапити всередину корпусу до джерела, яке генерує ультрафіолетове випромінювання.

Через відсутність достатньої доказової бази щодо ефективності їх роботи на теперішній час наказами  Міністерства охорони здоров’я України  від 01.02.2019 №287 «Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз»,  від 06.05.2021 №882 «Санітарно-протиепідемічні правила і норми використання ультрафіолетового бактерицидного випромінювання для знезараження повітря та дезінфекції поверхонь в приміщеннях закладів охорони здоров’я та установ/закладів надання соціальних послуг/соціального захисту населення» використання рециркуляторів для дезінфекції повітря в закладах охорони здоров’я/закладах соціального захисту заборонено!!!

Сьогодні для дезінфекції повітря повинні використовуватись методи й прилади, які дозволять у найкоротший термін знезаразити повітря одразу ж після виділення хворою особою або носієм збудника під час кашлю або чхання. У закладах охорони здоров’я рекомендоване застосування екранованих УФ-опромінювачів.