ПОВОДЖЕННЯ З РТУТТЮ: НОВІ ПІДХОДИ

мини ртуть

Україна приєдналася до Мінаматської конвенції про ртуть. Це міжнародний документ, до якого долучилася 141 держава світу. Україна також встановлює міжнародно визнані правила поводження з цим отруйним металом,  що закріплено в  Законі України “Про приєднання України до Мінаматської конвенції про ртуть» від 29 травня 2023 року №3116. ” https://bit.ly/43fPLLz

Мінаматська  конвенція про ртуть – це міждержавний договір, спрямований на захист здоров’я людей і довкілля від антропогенних викидів і вивільнень ртуті і її сполук, які можуть призводити до отруєння людей. Конвенція, прийнята у 2013 році і названа на честь міста Мінамата у Японії, де наприкінці 1950 років ртуттю, яка потрапила в  промислові стічні води, отруїлися майже    2 тисячі людей. Отруєння викликало хворобу Мінамати – синдром послаблення зору та слуху, а у важких випадках – параліч та порушення свідомості.

За даними експертів у світі понад дві тисячі тонн ртуті щорічно потрапляє в повітря в результаті людської діяльності. Водночас ртуть циркулює між повітрям, водою, опадами, ґрунтом і біотою в різних формах, і з цього циклу може не зникати протягом століття або більше.

Що змінюється.

Конвенція передбачає поетапну відмову від використання ртуті до 1 січня 2024 року:

– забороняється подальший видобуток ртуті, встановлюється заборона на виробництво, експорт та імпорт багатьох продуктів, що містять ртуть (термометрів та приладів для вимірювання тиску, певних видів батарейок та компактних люмінесцентних ламп (КЛЛ), люмінесцентних ламп з холодним катодом або із зовнішнім електродом, барометрів, вимикачів, реле, і навіть косметики;

– виробництво ацетальдегіду, у якому ртуть або сполуки ртуті використовуються як каталізатор.

Відповідно до Конвенції в Україні національним координаційним центром з цього питання є Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.

Що ми отримаємо.

Долучення України до Конвенції дозволить в подальшому унеможливити такі ситуації, коли в результаті аварії на підприємстві викиди ртуті потрапляють в навколишнє середовище і викликають отруєння у населення.  Крім того, Україна зможе за допомогою міжнародних партнерів розв’язати проблеми з “радянською спадщиною” – залишками ртуті на недіючих пострадянських підприємствах, що використовували застарілі технології.

Як сторона Конвенції, Україна матиме доступ до цільових ресурсів Глобального екологічного фонду, а також зможе отримати технічну та експертну допомогу.

 

Довідково:

Компактна люмінесцентна лампа (КЛЛ) — люмінесцентна лампа, яка має вигнуту форму колби, що дозволяє розмістити лампу у світильнику менших розмірів.