В яких випадках потрібно приймати препарати йоду при радіаційній небезпеці

Йод при радіації 1

Препарати йоду містять в собі стабільний йод, корисний лише в окремих ситуаціях в конкретних дозах і лише для певних груп людей. Тож приймати його «про всяк випадок» – не можна!
Йодна профілактика виправдана лише тоді, коли внаслідок радіаційних аварій радіоактивний йод забруднює навколишнє середовище. Така ситуація може виникнути не при всіх радіоактивних аваріях. Наприклад, за інформацією ДП «Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки» наразі жоден сценарій розвитку надзвичайних подій на Запорізькій атомній електростанції не потребує проведення йодної профілактики (https://sstc.ua/news/zhoden-scenarij-podij-na-zaes-ne-potrebuye-provedennya-jodnoyi-profilaktiki ).
Відповідно до наказу МОЗ України від 09.03.2021 «Про затвердження Регламенту щодо проведення йодної профілактики у разі виникнення радіаційної аварії», зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 16.04.2021 за № 526/36148 йодна профілактика здійснюється лише після офіційного оповіщення з зазначенням пунктів, де він буде безкоштовно видаватися.
Важливо дотримуватися вказівок Міністерства охорони здоров’я та місцевої влади і чекати офіційних повідомлень на їхніх сторінках, а не здіймати паніку.
Регламент йодної профілактики у разі виникнення радіаційної аварії визначає такі вікові групи і дозування препарату стабільного йоду (калій йодид):
• діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) — 16 мг;
• діти від 1 місяця до 3 років — 32 мг;
• діти від 3 до 12 років — 62,5 мг;
• підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують груддю — 125 мг.
Важливо! Йодид калію слід приймати після їжі та лише після офіційного оповіщення про радіаційну аварію і необхідність йодної профілактики.
Дорослим старше 40 років йодна профілактика зазвичай не потрібна.
Отже, йодну профілактику здійснюють одноразово (якщо нема інших офіційних вказівок!) шляхом прийому йодовмісних препаратів.
Звертаємо увагу, що нераціональне приймання препаратів йоду може призвести також до негативних наслідків.
Безпідставна йодна профілактика шкідлива для вашого здоров’я!