До уваги медичних працівників: специфічна профілактика холери

Вакцинація проти холери

Вирішальну роль у боротьбі з холерою та скороченні смертності через цю хворобу відіграє багатосторонній підхід. Він передбачає поєднання таких заходів, як епіднагляд, заходи щодо покращення водопостачання, санітарії та гігієни, мобілізація громадськості, лікування та застосування вакцинопрофілактики холери.

Наразі існує три оральні вакцини проти холери, що пройшли прекваліфікацію ВООЗ: Dukoral®, Shanchol™ та Euvichol-Plus®. Для формування оптимального захисту всі три вакцини вводяться двічі.

Вакцину Dukoral® можна призначати всім особам старшим 2 років. Інтервал між дозами складає мінімум 7 днів. Діти від 2 до 5 років мають отримати третю дозу. Dukoral® в основному використовується для мандрівників. Дві дози Dukoral® забезпечують захист від холери протягом двох років.

За складом Shanchol™ та Euvichol-Plus® – це одна й та сама вакцина, що випускається двома різними виробниками. Вакцинуватися нею можна з віку 1 рік. Дві дози Shanchol™ чи Euvichol-Plus® забезпечують захист від холери протягом трьох років, а одна доза забезпечує короткочасний захист.

Завдяки формуванню глобального запасу оральних вакцин проти холери, вакцини Shanchol™ та Euvichol-Plus® наразі доступні для проведення кампаній з масової вакцинації у  світі.

За даними голови Національної технічної групи експертів з імунізації, лікаря-інфекціоніста, провідного експерта Національного порталу з імунізації Федора Лапія,  на даний час сформовано запит до міжнародних організацій щодо  підготовки для України резерву вакцини проти холери на випадок спалаху цього захворювання. У першу чергу вакцинація рекомендована медичним працівникам, які з найбільшою ймовірністю зустрінуться з випадками холери, працюватимуть в осередку інфекції та контактуватимуть з ймовірними хворими на холеру, та працівникам ДСНС.

Оскільки постекспозиційна (екстрена) профілактика холери не є ефективною через короткий інкубаційний період захворювання (від кількох годин до кількох діб), вакцинація проводиться профілактично.  Разом з тим, якщо буде зафіксовано спалах холери, то заходи реагування передбачають також і вакцинацію людей, які перебувають в осередках холери. У цьому випадку імунізація розглядається лише як один з елементів комплексу заходів з реагування на спалах холери, пояснює експерт.