Комарі: надокучливі комахи чи потенційна небезпека?

комарь

Кровосисні комарі відносяться до сімейства двокрилих комах. У світі налічується близько 3 000 видів комарів. Поширені ці комахи повсюди, тільки спекотні пустелі та Антарктида позбавлені їх присутності. Для людини мають епідеміологічне значення.

На території України мешкає близько 50 видів комарів. Їх життєвий цикл складається з яйця, личинки, лялечки та імаго (дорослі комахи).

Самець живиться виключно соками рослин, а самиці для розвитку яєць потрібно харчуватися  кров’ю. У середньому самка комара відкладає до 500 яєць. Місцем кладки служать різні неглибокі прісні водойми, калюжі, заболочені місцевості, відкриті ємності з водою тощо. Головна умова – наявність стоячої води.

У пошуках здобичі самка може пролетіти до 30 км. Найбільш активно комарі нападають на людей при вологій, теплій, безвітряній погоді у ранкові та вечірні години. При виборі жертви самки орієнтуються на вуглекислий газ, що видихає людина, на рух, на запах молочної кислоти, що міститься у людському поті.

В місці укусу зазвичай формується набряк, виникає свербіж. Можуть виникати виражені алергічні реакції різних типів, а при розчухуванні місця укусу – можливе занесення бактеріальної інфекції.

Необхідно пам’ятати, що окрім неприємних відчуттів після нападу, комарі являються переносниками небезпечних для здоров’я і життя людини інфекційних захворювань: малярія, лихоманки  (жовта, Денге, Западного Нілу та ін.), японський енцефаліт, туляремія, дирофіляріоз, лімфатичний філяріатоз тощо.

На даний час в Україні теплі і вологі погодні умови, велика кількість підтоплених територій, заболочених та занедбаних водойм. Це  сприяє швидкому розмноженню комах.

Заходи по боротьбі із комарами включають комплекс профілактичних (благоустрій водойм, осушення заболочених територій, ревізію систем водопостачання та каналізації, благоустрій підвальних приміщень тощо) та винищувальних заходів.

Винищувальні заходи включають обробку водойм для знищення личинок та обробку прибережної рослинності, підвалів, прибудинкових приміщень, каналізаційних люків та ін. для знищення імаго.

В домашніх умовах потрібно засітчувати вікна та двері, у приміщеннях використовувати рідинні або пластинчаті електрофумігатори.

Якщо ви знаходитесь біля водойми чи у лісі – потрібно нанести на відкриті ділянки тіла репеленти (препарати для відлякування комах) у вигляді крему, аерозолю, емульсії тощо. Із народних засобів – ефірні олії чайного дерева, евкаліпта, м’яти, гвоздики, чебрецю, герані або лаванди.

Фахівці Державної установи «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» професійно проводять профілактичну дезінсекцію відповідно до вимог санітарно-епідеміологічного законодавства.

Профілактичні заходи проводяться на  договірній основі.

Детальніше за тел. (057) 315 01 43