Що робити після укусу змії чи комахи?

МОЗ

Літні прогулянки та відпочинок на природі можуть збільшити ризик укусів комах та змій. Ми підготували прості поради, як надати першу допомогу та полегшити симптоми, якщо вас чи ваших знайомих вкусила оса, бджола, павук, інша комаха або й навіть змія.

Укуси комах

Укуси більшості комах викликають свербіж і набряк, які зазвичай зникають протягом кількох годин чи днів, тому, щоб полегшити дискомфорт, достатньо таких простих дій:

 • Промийте область укусу водою і прикладіть холодний компрес, щоб зменшити набряк.
 • Якщо місце укусу набрякло і сильно болить, прийміть знеболювальні (наприклад, парацетамол або ібупрофен) та антигістамінні препарати.
 • Якщо комаха залишила жало – видаліть його ковзаючим рухом нігтем або краєм банківської картки, а не тягнучи за нього. Не використовуйте для цього пінцет, оскільки ви можете видавити з жала отруту.

Головну небезпеку від укусів комах становить можлива серйозна алергійна реакція. У разі виникнення таких симптомів, як проблеми з диханням, набряк губ, обличчя, повік або горла, запаморочення, непритомність, слабкий чи прискорений пульс, висип, нудота, блювання або діарея, викликайте «швидку»!

Для того щоб уникнути укусів комах, користуйтесь репелентами та москітними сітками для вікон.

 Укуси змій

Крім комах, небезпеку становлять і змії. В Україні живуть три види отруйних гадюк. Вони розповсюджені по всій території країни та активні з квітня до жовтня. Найбільше шансів зустріти їх у квітні – травні та у вересні.

Отрута гадюк, які живуть в Україні, небезпечна, але в більшості випадків несмертельна. Дуже тяжкі наслідки бувають зрідка, летальні — у виняткових випадках через індивідуальну реакцію, хронічні захворювання і в разі ненадання медичної допомоги. Особливо небезпечні укуси для дітей, літніх людей та людей зі схильністю до алергічних реакцій.

 АЛГОРИТМ ДІЙ У РАЗІ УКУСУ ЗМІЇ:

 • Забезпечте постраждалому спокій та мінімум рухів.
 • Знерухомте частину тіла, на якій знаходиться місце укусу. Це може сповільнити поширення отрути, якщо змія – отруйна.
 • Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо.
 • Накладіть на місце укусу чисту, стерильну пов’язку.
 • Давайте постраждалому багато води.
 • За можливості терміново транспортуйте постраждалого до медичного закладу або наглядайте за ним до приїзду швидкої допомоги.

ЧОГО РОБИТИ НЕ МОЖНА:

 • Не намагайтеся висмоктати отруту.
 • Не накладайте на рану джгут.

ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД УКУСІВ ЗМІЙ

Пам’ятайте: змії не нападають першими, а проявляють агресію лише в разі небезпеки.

 1. Одягайте відповідне вбрання: високі черевики, довгі штани із цупкої тканини, заправлені в черевики.
 2. Перевірте місце відпочинку. Перш ніж сісти на траву, камінь, колоду, пошарудіть або постукайте палицею тощо, щоби налякати змію.
 3. Не торкайтеся неперевірених об’єктів, бо змії часто ховаються під каменями, поваленими стовбурами дерев, скиртами сіна, трухлявими пнями.
 4. Якщо побачили змію, не робіть різких рухів. Почекайте поки вона відповзе. Як правило, змія просто не бачить нерухомий об’єкт.

Запам’ятайте ці прості правила та розкажіть їх дітям, щоб відпочинок на природі залишав тільки приємні спогади.

 Джерело сайт МОЗ України.