Вірусні гепатити – як захиститися

гепатити

Гепатит – це захворювання печінки запального характеру, як правило вірусного походження. Існує п’ять основних вірусів гепатиту – типи А, В, С, D, E. Кожен з цих типів може мати серйозні наслідки для здоров’я. Найбільш небезпечними є вірусні гепатити В  та С, які призводять до розвитку хронічного процесу і є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки.

За даними ВООЗ, кожна третя людина у світі інфікована  вірусом гепатиту В, а кожен дванадцятий живе з хронічною формою гепатиту В і С.  За даними МОЗ України, в Україні близько півтора мільйона людей інфіковані гепатитом С та понад 500 тисяч осіб –  гепатитом В.

Основні шляхи і фактори передачі при гепатитах А і Е – харчовий, водний, контактно-побутовий, при гепатитах В, С і D  – через кров. Цей шлях передачі найчастіше реалізується при переливанні крові та її препаратів, різноманітних втручаннях з пошкодженням цілісності шкіри (операції, ін’єкції, діагностичні та косметологічні процедури). Можливе інфікування при користуванні спільними предметами (бритвою, манікюрним набором, ножицями), статевим шляхом, під час пологів від матері до дитини.

Єдиним  джерелом інфекції при вірусних гепатитах є  хвора людина або вірусоносій. Від моменту зараження до появи перших ознак хвороби проходить різний час: від 2-6 тижнів при гепатиті А, до 2-4 і навіть 6 місяців при гепатиті В. Симптоми у різних типів вірусних гепатитів можуть бути схожими, особливо на ранніх стадіях захворювання. Найчастіше це  жовтяниця, підвищення температури тіла, важкість у правому підребер’ї, надмірна втома, загальна слабкість.

Специфічного лікування гепатитів не існує. Одужання після перенесеного вірусного гепатиту тривале. Вірусні гепатити А і С на сьогодні виліковні,  гепатит В потребує пожиттєвого лікування.

Як попередити захворювання?

Для профілактики вірусних гепатитів А і Е важливо дотримуватися правил особистої гігієни; використовувати для пиття, приготування їжі питну фасовану  або  кип’ячену воду,  яку слід кип’ятити  не менше       5 хв.; обов’язково перед вживанням ретельно мити та обдавати окропом овочі, фрукти, ягоди та зелень; дотримуватися режимів приготування та зберігання харчових продуктів та готових страв; купатися в природних водоймах  у спеціально відведених та обладнаних місцях.

Ефективним засобом специфічної профілактики гепатитів А і В є вакцинація. Проти гепатиту С вакцини, на жаль, не існує.

Відповідно до Національного календаря щеплень вакцинація проти гепатиту А відноситься до рекомендованих щеплень та щеплень, які проводяться на ендемічних територіях та за епідемічними показаннями. Тобто, доцільно робити щеплення як з профілактичною метою так і при епідемічному підйомі захворюваності гепатитом А.

Щепленням проти гепатиту В підлягають новонароджені. Курс складається з трьох щеплень (1 день життя, 2 місяці, 6 місяців). Дорослим щеплення проти гепатиту В проводяться за станом здоров’я, особам з груп ризику та за епідемічними показаннями. Вакцинація формує імунітет у середньому на 20-30 років, а іноді – пожиттєво.

Запобігти зараженню гепатитами  В і С  можливо,  дотримуючись  наступних правил:

  1. У закладах охорони здоров’я використовувати одноразовий медичний інструментарій, при використанні багаторазового – забезпечити його належну дезінфекцію та стерилізацію.
  2. Використовувати засоби індивідуального захисту для медичних працівників.
  3. Перед тим, як зробити манікюр, татуювання чи пірсинг – переконатися, що майстер використовує стерильні інструменти.
  4. Користуватися у побуті індивідуальними предметами (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи тощо).
  5. Дотримуватися безпечного та захищеного сексу  (з використанням бар’єрної контрацепції).

При появі перших ознак захворювання не займайтеся самолікуванням, терміново звертайтеся до лікаря! Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких!