Про результати лабораторних досліджень води з джерел нецентралізованого водопостачання на території Харківської області за 6 місяців 2023 року

Джерела нецентралізованого водопостачання 6 міс 2023

Протягом 6 місяців 2023 року в м. Харкові та Харківській області за санітарно-хімічними показниками досліджено 897 проб води з джерел нецентралізованого водопостачання (колодязі та каптажі джерел), з яких 45,8% не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

У досліджених пробах води виявлені перевищення нормативних показників за показниками загальної жорсткості, каламутності, кольоровості, перманганатної окиснюваності, вмісту нітратів, сульфатів, сухого залишку, аміаку, хлоридів.

За мікробіологічними показниками досліджено 672 проби води з колодязів та каптажів джерел, з них 41,4% проб не відповідали нормативам.

У м. Харків досліджено 96 проб води з 12-ти каптажів природних джерел (Саржин яр, Манжосів яр, селище Олешки, парк «Юність», «Петренки-1», «Петренки-2», «Петренки-3», «Олексіївська балка», по вул. Мінераловодській, 1, вул. В. Зубенка, 25, вул. Бучми (2 каптажі). Не реєструвались відхилення від гігієнічних нормативів за мікробіологічними показниками епідемічної безпеки тільки в 4-х джерелах.

За санітарно-хімічними показниками не відповідала нормативним вимогам вода з 3-х каптажів джерел: у парку «Юність» (за показником жорсткості та вмістом нітратів), селище Олешки (за вмістом нітратів), «Петренки – 3» (за показником каламутності).

Нагадуємо, що колодязі та природні джерела не можуть розглядатись як джерела більш якісної та безпечної води, ніж водопровідна. Підземні водоносні горизонти, які живлять джерела нецентралізованого водопостачання, не захищені від поверхневих забруднень біологічного та хімічного походження. Тому необхідно завжди кип’ятити воду з будь-яких колодязів та джерел.

Однією з основних проблем питного водопостачання Харківського регіону залишається високий вміст нітратів у воді шахтних та трубчастих колодязів. В 34,5% досліджених проб колодязної води вміст нітратів перевищував гранично допустиму концентрацію, іноді до 14 разів. Найвищі концентрації нітратів виявлені у колодязях на територіях Ізюмського, Чугуївського та Харківського районів.

Важливо знати, що нітрати не впливають на смак, колір та інші якості води, які можливо визначити за допомогою органів чуття людини. Від них неможливо позбавитись за допомогою кип’ятіння або очищення побутовими фільтрами.

У зв’язку з цим нагадуємо, що воду з колодязів та природних джерел ні в якому разі не можна використовувати для вигодовування немовлят, приготування їжі та задоволення питних потреб дітей до 3-х років. Нітрати, які містяться у воді навіть в межах допустимих норм, небезпечні для малолітніх дітей через особливості функціонування їх організму, який буде страждати від нестачі кисню навіть за відсутності видимих клінічних симптомів.

Пам’ятайте: вода для немовлят та малолітніх дітей є такою ж важливою, як харчування. Тому батькам необхідно з великою відповідальністю ставитись до вибору питної води для малечі. Найкращий  вибір – спеціальна фасована вода.