Стан імунізації населення області за І півріччя 2023 року

щеплення

Фахівцями обласного центру контролю та профілактики хвороб проводиться постійний моніторинг стану імунізації населення області.

За 6 місяців поточного року отримати щеплення за Національним календарем профілактичних щеплень мали 50,0% запланованих контингентів. За підсумками І півріччя 2023 року рівень охоплення щепленнями в області залишається недостатнім по більшості показників. Найпроблемнішими є питання імунізації дорослих проти дифтерії та правця – щеплено лише 19%, та дітей віком 6 років – щеплено лише 31% від запланованих.

Водночас вакцинація є однією з головних складових громадського здоров’я. Не щеплені діти та дорослі ризикують інфікуватися, тяжко хворіти, а деколи й померти від наслідків захворювань. Тож важливо дотримуватися вимог Національного календаря профілактичних щеплень, особливо під час війни, адже медична система зараз долає нові виклики, і важливо не перевантажувати її додатково.

Відповідно до Календаря профілактичних щеплень, дитина має отримати вакцини від таких захворювань:

–  гепатит В – протягом першої доби життя, у 2 та 6 місяців;

–  туберкульоз – на 3-5 добу життя;

–  кір, паротит, краснуха (у складі комбінованої вакцини) – у 12 місяців та 6 років;

–  дифтерія, правець (у складі комбінованої вакцини) – у 2, 4, 6 та 18 місяців, також у 6 та 16 років;

–  кашлюк  (у складі комбінованої вакцини) – у 2, 4, 6, 18 місяців;

–  поліомієліт – інактивована вакцина (ІПВ) – у 2 та 4 місяці, оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – у 6 та 18 місяців, а також 6 та 14 років;

–  хіб-інфекція – у 2, 4 та 12 місяців.

Дорослі, щеплені за календарем, потребують ревакцинації від дифтерії та правця протягом усього життя кожні 10 років: у 26, 36, 46… тощо.

Що робити, якщо ви пропустили якусь із доз щеплення?

Якщо якась із доз щеплення була пропущена, не варто панікувати. Пропуск вакцинації не означає, що треба розпочинати серію щеплень спочатку. Проте вкрай важливо надолужити пропущені дози якомога швидше незалежно від того, скільки минуло часу.

Як вакцинуватися, якщо ви маєте порушення Календаря щеплень?

Якщо ви маєте порушення Календаря щеплень, вакцинація здійснюється з дотриманням мінімальних інтервалів (див. наказ МОЗ України №595 від 16.09.2011). Сімейний лікар вам підбере оптимальну схему щеплень відповідно до Календаря та інструкції виробника про застосування вакцини/анатоксину.

Харківська область станом на 01.08.2023 забезпечена у повному обсязі імунобіологічними препаратами проти інфекцій, визначених у національному Календарі профілактичних щеплень.

Не відмовляйтеся від рутинних щеплень!

Захистіть себе та свою дитину від хвороб, яким можна запобігти вакцинацією!