Цитомегаловірусна інфекція у питаннях та відповідях

Цитомегаловірусна

Цитомегаловірусна інфекція  – це різновид вірусу герпесу, який отримав свою назву завдяки тому, що інфікована клітина збільшується у розмірах. У перекладі «цитомегалія» означає клітина-гігант. Більшість людей на планеті є його носіями, проте самі цього не усвідомлюють, бо не мають жодних симптомів. Джерелом інфекції є хвора людина або носій вірусу.

Як передається цитомегаловірус?

Вірус знаходиться у всіх біологічних рідинах людини (кров, сеча, грудне молоко, слина, сперма тощо). Інфікування відбувається під час поцілунку, статевого акту або побутовим шляхом при контакті із забрудненими предметами (підгузки, серветки), спільному користуванні предметами особистої гігієни.

Що відбувається після  проникнення вірусу в організм людини?

Після первинного контакту з вірусом організм починає формувати імунну відповідь. Зазвичай для цього необхідно 10-14 днів. Результатом цієї імунної відповіді є поява відповідних антитіл до цитомегаловірусу. Першими з’являються IgM, проте вони швидко зникають, і вже приблизно через місяць на зміну їм приходять IgG, що будуть циркулювати в організмі людини протягом усього її життя. Саме IgG є маркером того, що людина має імунітет проти цитомегаловірусу та є його носієм.

Які клінічні прояви інфекції?

У більшості випадків перебіг цитомегаловірусної інфекції є безсимптомним.  В окремих випадках захворілі можуть скаржитися на високу температуру, при цьому тривалість лихоманки може сягати 1 місяця і більше, збільшення лімфатичних вузлів, біль у м’язах, підвищену втомлюваність. Після первинного контакту вірусу з організмом людини, захворювання переходить в хронічну стадію. Тобто, вірус продовжує існувати в клітинах організму, але будь-які прояви цього здорова людина не відчуває.

Чи небезпечний цитомегаловірус для вагітних?

Якщо жінка інфікується під час вагітності, особливо у першому триместрі, велика ймовірність того, що вірус може передатися плоду. У цьому випадку говорять про вроджену цитомегаловірусну інфекцію. Більшість немовлят, інфікованих вірусом до народження, народжуються без симптомів хвороби. Однак, в окремих випадках можуть бути такі розлади  як глухота, сліпота, фізичні вади, затримка розумового розвитку.

Які ускладнення викликає цитомегаловірус?

У людей зі зниженим імунітетом ускладнення цитомегаловірусної інфекції можуть бути досить важкі: пневмонія (запалення легень), ретиніт (запалення сітківки ока), енцефаліт (запалення мозку), езофагіт, гастрит, коліт (запалення шлунково-кишкового тракту).

Як запобігти хворобі?

Немає специфічного лікування цитомегаловірусної інфекції, а також немає жодних вакцин, які можуть запобігти захворюванню.

Щоб попередити поширення вірусу і уникнути зараження, необхідно:

  • дотримуватися правил особистої гігієни;
  • ретельно мити руки після годування та купання дитини, зміни підгузків, контакту з брудною спідньою білизною, а також іншими особистими речами дітей або дорослих;
  • уникати випадкових незахищених статевих контактів.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Ризик зараження можна знизити, приділяючи особливу увагу особистій гігієні!