Кашель, що вбиває: кашлюк у дітей

Кашлюк зображ. м

Кашлюк – гостре інфекційне захворювання, розвиток якого провокують бактерії Bordetella pertussis. Захворювання перебігає під виглядом затяжного бронхіту, з тяжкими нападами спазматичного кашлю.

Єдиним резервуаром та джерелом інфекції є хвора людина. Передається збудник краплинним шляхом внаслідок вдихання виділень з дихальних шляхів хворого під час кашлю.

Клінічна картина кашлюка починається з грипоподібних симптомів: помірний жар, нежить, сухий кашель. Далі  напади спастичного кашлю стають частішими, протікають без можливості набрати повітря, аж до апное (зупинка дихання).

У групі особливого ризику знаходяться немовлята та діти дошкільного віку, які не були вакциновані проти кашлюка. У них частіше виникають ускладнення,  серед яких: пневмонія, гострий ларингіт із стенозом гортані, енцефалопатія з генералізованими судомами, зупинка дихання, носові кровотечі, пупкова та пахова грижа.

Надійним та ефективним методом запобігання захворюванню є вакцинація. Відповідно до національного календаря профілактичних щеплень, щеплення проти кашлюку є обов’язковим. Вакцинувати дитину необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців.

Для імунізації на першому році життя застосовують вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. АКДП містить цілі убиті клітини збудника кашлюку, а АКаДП містить безклітинний (ацелюлярний) кашлюковий компонент. Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюку, дифтерії та правця.

Батьки, подбайте про здоров’я та життя своїх дітей. Своєчасно вакцинуйтесь.