Синдром вродженої краснухи – як вберегти дитину

кр м

Для здоров’я вагітної жінки краснуха особливої небезпеки не представляє. Небезпечна вона для майбутньої дитини, особливо на І триместрі вагітності. Так як саме у цей період відбувається закладка внутрішніх органів плоду та формування систем. Можуть виникати вроджені вади розвитку, переривання вагітності або внутрішньоутробна загибель плода. Синдром вродженої краснухи – результат внутрішньоутробного зараження вірусом краснухи, який включає такі вроджені дефекти, як захворювання серця, сліпота, погіршення слуху та затримка розумового розвитку.

Як вберегти майбутню дитину? Надійним та ефективним методом запобігання захворюванню є вакцинопрофілактика. Вакцинація проводиться згідно з Календарем щеплень комбінованою вакциною, яка містить інактивовані віруси краснухи, кору та паротиту: передбачено два щеплення в 1 рік та 6 років.

На етапі планування вагітності слід ретельно готуватися: заздалегідь пройти повне обстеження, обов’язково здати аналіз на TORCH-інфекції, до якого входить і діагностика наявності антитіл до вірусу краснухи. Тим жінкам, які не мають захисних антитіл до вірусу краснухи, але надалі планують вагітність, рекомендовано зробити профілактичне щеплення.

Вагітним жінкам з низькими рівнями захисних антитіл до вірусу краснухи необхідно  вживати додаткових заходів профілактики, щоб уникнути зараження: обмежити перебування у місцях масового скупчення людей, використовувати маску при спілкуванні та догляді за дітьми, якщо у них є ознаки респіраторного захворювання або висип, а також всіляко підвищувати захисні сили свого організму повноцінним харчуванням та відпочинком.

Довідково! Краснуха – висококонтагіозне гостре вірусне захворювання, яке супроводжується переважно потиличною лімфаденопатією (запаленням лімфатичних вузлів) та дрібноплямистою екзантемою (шкірним висипом), збудником якого є Rubella virus. Інкубаційний період складає від 11 до 24 днів. Шляхи передачі інфекції повітряно-крапельний та вертикальний (від матері до дитини).

Джерелом інфекції є хвора людина навіть за відсутності явних клінічних проявів. Людина починає виділяти вірус у довкілля з носоглотковим слизом ще в інкубаційному періоді за 1-2 тижні до початку хвороби. Виділення вірусу припиняється через 2-3 тижні від початку висипань. Особливо тривалим виділення вірусу буває при вродженій краснусі — 1,5-2 роки й більше, при цьому вірус міститься не лише у носоглотковому слизу, але також у сечі, фекаліях.

Захворювання починається з погіршення загального стану: підвищується температура тіла до 38°С та вище, турбують головні і м’язові болі. З’являється висип на обличчі, потім швидко захоплює всю поверхню шкіри, групуючись на розгинальних поверхнях суглобів, спині та сідницях. Одночасно з висипом з’являються, так звані, катаральні явища: невеликий нежить, кашель, почервоніння очей. Характерний для краснухи симптом – збільшення потиличних та задньошийних лімфатичних вузлів. Збільшення лімфовузлів виникає до висипу та тримається після його зникнення. Після хвороби залишається стійкий пожиттєвий імунітет.

Своєчасно вакцинуйтеся та бережіть себе і здоров`я своїх дітей!